V Bělorusku bylo minulý týden při demonstracích zadrženo 360 lidí

V Bělorusku bylo minulý týden na protestních akcích zadrženo 360 lidí, píší dnes média s odvoláním na běloruskou nevládní lidskoprávní organizaci Vjasna. Demonstrace s názvem "Řetěz solidarity" se konaly v různých běloruských městech od čtvrtka do neděle. Lidé vyšli do ulic, aby vyjádřili podporu protivníkům současného prezidenta Alexandra Lukašenka v nadcházejících srpnových volbách. Od 6. května pak bylo podle organizace Vjasna v Bělorusku zatčeno nejméně 650 účastníků protestů.

Bělorusko, ilustrační foto
doporučujeme

Většina demonstrantů byla minulý týden pozatýkána v hlavním běloruském městě Minsku. Podle Vjasny strávilo od začátku volební kampaně 112 lidí ve vazbě dohromady 1583 dní, 205 účastníkům akcí byly uloženy pokuty.

I přes možné nebezpečí šíření koronaviru se prezidentské volby v Bělorusku uskuteční 9. srpna. O prezidentské křeslo se utká sedm kandidátů, kteří nasbírali dostatek podpisů. Mezi nimi i Viktar Babaryka, který je považován za hlavního Lukašenkova protivníka. Babaryko byl ale minulý týden zadržen na základě podezření z daňových úniků a nyní se nachází ve vazbě.

S odporem se setkali i další představitelé opozice. Jedním z nich je Mikalaj Statkevič, který kandidoval proti Lukašenkovi už před deseti lety. Následně ho soud poslal na pět let do vězení za organizování protivládních demonstrací. Právě kvůli tomuto rozsudku mu volební komise znemožnila letos kandidovat znovu.

Dalším "odstraněným" je bloger Sjarhej Cichanouski, zadržený při sběru podpisů za to, aby jeho žena Svjatlana Cichanouská mohla být zařazena mezi prezidentské kandidáty. Ta minulý týden uvedla, že bude pokračovat v kampani, přestože jí bylo vyhrožováno odebráním dětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

V Rusku zadrželi poradce šéfa Roskosmosu, je podezřelý ze špionáže

07.07.2020 16:25 Aktualizováno V Rusku byl dnes kvůli podezření ze špionáže zadržen poradce generálního ředitele vesmírné agentury…

Británie uvalila sankce kvůli smrti Magnitského, Rusko hrozí odvetou

07.07.2020 14:18 Rusko odpoví Británii na zavedení sankcí v míře, která bude odpovídat ruským zájmům, oznámil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy