V Bělorusku cvičí britská námořní pěchota. Lukašenkovo gesto vůči Rusku, píše server

Tři desítky britských vojáků z elitní jednotky námořní pěchoty se v Bělorusku právě účastní dvoutýdenního cvičení, které potrvá do 14. března, oznámila britská vláda na svém webu.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

"NATO v Bělorusku, to je ostentativní gesto (běloruského prezidenta) Alexandra Lukašenka vůči Moskvě," napsal polský zpravodajský server Onet.pl, jehož zprávu dnes přebrala i ruská média.

"Zelené barety z Devonu" mají podle webu britské vlády procvičit spolu s členy běloruských ozbrojených sil schopnosti přežití v zimních podmínkách. Jde o největší skupinu příslušníků britských ozbrojených sil v Bělorusku v rámci programu dvoustranné spolupráce, uvedlo komuniké, připomínající i účast běloruských vojáků na cvičeních v Británii.

Podle polského serveru už sám přílet jednotky z členského státu Severoatlantické aliance do Běloruska, i když jen na cvičení, je "bezprecedentní" a představuje "důležitý signál do Moskvy". Ta v posledních měsících stupňuje tlak na Lukašenka, aby přistoupil na dalekosáhlé ústupky, znamenající faktickou likvidaci svrchovanosti Běloruska, napsal Onet.

To, že společné cvičení s Brity představuje "politickou demonstraci", podle serveru potvrzuje i způsob, jakým Britové přicestovali. Místo aby využili mezinárodní letiště u Vitebska, kde se nachází vojenské cvičiště, přistáli uprostřed dne v několik stovek kilometrů vzdáleném Minsku a jejich vojenské letadlo zaparkovalo co nejblíže k terminálu pro cestující, odkud se dá natáčet a fotografovat. Bělorusové to vysvětlují tím, že bez víz lze do Běloruska přicestovat jen a pouze do Minsku.

Víza podle serveru mohli britskému komandu vydat i v Londýně, ale jen přistání v Minsku - na rozdíl od Vitebska - mohlo zajistit řádný rozruch.

zdroj: YouTube

A Britové teď s Bělorusy cvičí na polygonu, kde se před třemi lety konaly rusko-běloruské manévry, při kterých jako nepřítel figurovalo NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rána nadějím a optimismu: Vakcína návrat běžného života nepřinese, tvrdí…

23.10.2020 00:01 NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni…

Boje v Karabachu si podle Putina vyžádaly už skoro 5000 životů

22.10.2020 21:53 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na…

Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se…

22.10.2020 17:13 Aktualizováno Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za…

Sacharovovu cenu dostala běloruská opozice. Nevzdávejte svůj boj, vzkázal…

22.10.2020 16:27 Aktualizováno Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení běloruské demokratické opozici.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama