V Bělorusku hrozí stávkou zaměstnanci klíčového podniku

V Bělorusku hrozí zastavením výroby zaměstnanci společnosti Belaruskalij (v anglickém přepisu Belaruskali), což je klíčový exportní podnik a významný světový producent uhličitanu draselného, známého i pod názvem potaš. Agentura TASS uvedla, že na některých místech už byla výroba zastavena. Belaruskalij je státní podnik a zároveň důležitý zdroj deviz pro Bělorusko.

Bělorusko, ilustrační foto
doporučujeme

Pracovníci tohoto i některých dalších závodů protestují proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Belaruskalij v šesti dolech zaměstnává kolem 16.000 lidí. Rozsah neoficiální stávky není jasný, napsal dnes server Tut.by.

Belaruskalij patří k největším producentům potaše na světě. Uhličitan draselný se používá jako přísada do hnojiv a Belaruskalij jej vyváží hlavně do Číny a do Indie.

Lukašenko podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů, opozice i vlády mnoha zemí ale považují výsledky za zmanipulované. Protesty se v zemi konají už přes týden. Zejména do víkendu je provázela i brutalita bezpečnostních sil. Ke stávce už se přidaly tisíce zaměstnanců státních podniků.

Belarusian Potash Company (BPC), což je obchodní divize firmy, ale dnes uvedla, že udělá maximum, aby dostála svým závazkům vůči klientům. "Stále těžíme, provoz pokračuje. Nemohu říct, že všichni vstoupili stávky," řekl dopoledne agentuře Reuters Dmitrij Dabrilov, který je asistentem šéfa společnosti.

Někteří z protestujících zaměstnanců ve městě Salihorsk, které leží asi 135 kilometrů jižně od metropole Minsk, žádají nové volby, propuštění těch, kteří zodpovídají za násilí proti manifestantům, a také propuštění z vězení lidí, které označují za politické vězně.

BPC se minulý týden obrátila v otevřeném dopise na své zaměstnance. Uvedla v něm, že nemůže současné dění v zemi ignorovat a vyzvala k ukončení násilí bezpečnostních sil na demonstrujících.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má přes 20 tisíc obětí koronaviru, počet nakažených za den stoupá

25.09.2020 11:02 V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době…

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama