V Bělorusku pokračovaly protesty studentů, policie zatýkala

Několik tisíc běloruských studentů dnes v Minsku na výzvu opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské bojkotovalo začátek nového školního roku a vyšlo do ulic demonstrovat s požadavkem na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a vypsání nových voleb. Bezpečnostní síly podle opozice zadržely více než 50 lidí, včetně novinářů. Protesty proti autoritářskému režimu pokračují v Bělorusku čtvrtým týdnem.

V Bělorusku pokračovaly protesty studentů. (1.9.2020)
doporučujeme

Pořádkové jednotky rozehnaly studentský pochod v centru metropole a podobně zasáhly proti protestujícím studentům i na jiných místech hlavního města. Zpravodajský server Tut.by napsal, že podle lidskoprávní organizace Vjasna příslušníci obávaných speciálních sil OMON dnes zatím zadrželi nejméně 53 lidí, a to včetně devíti novinářů. Jsou mezi nimi reportéři běloruské agentury BelaPAN, Tut.by, běloruské Komsomolské pravdy a podle agentury TASS také reportér ruské agentury RIA Novosti.

Vjasna dnes rovněž uvedla, že během posledního srpnového týdne bylo v Bělorusku zadrženo více než 400 účastníků demonstrací. Část z nich už soud potrestal za účast na nepovolené hromadné akci pokutami nebo vězením v délce nejméně deseti dnů.

Studenti stojící před sídlem jedné z vysokých škol vybízeli ministra zahraničí Uladzimira Makeje, který přijel na začátek školního roku, aby se podepsal pod petici za čestné volby. Makej i rektor to však odmítli, dodal portál.

zdroj: YouTube

Lukašenko se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani Evropská unie. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům navzdory hrozbě západních sankcí.

Mnoho státních škol sloužilo jako volební místnosti a učitelé byli často zapojeni do sčítání hlasovacích lístků ve volbách, které podle úřadů Lukašenko pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů.

Studenti s bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem běloruských protestů, pochodovali dnes po minských ulicích a před několika školami sbírali podpisy pod výzvu, aby Lukašenko odstoupil, řekl Reuters očitý svědek. Na sociálních sítích se objevila videa, zachycující zadržení některých studentů.

Štáb Cichanouské uvedl, že bojkot byl nezbytný, aby předvedl, že mládež není stranou událostí.

Lukašenko se naopak při návštěvě odborné školy ve města Baranoviči na jihozápadě země snažil vyvolat dojem, že období protestů skončilo. "Prezident zdůraznil, že rušné léto je za námi a že nastal čas zaměřit se na tvořivost," uvedla státní tisková agentura Belta.

Lukašenko během protestů označoval demonstranty mimo jiné za "krysy" podporované ze zahraničí.

V pondělí Litva, Lotyšsko a Estonsko uvalily na Lukašenka a dalších 29 běloruských úředníků zákaz cestování. Dnes se tyto tři pobaltské země podle médií dohodly, že nebudou odebírat elektřinu z Běloruska, jakmile bude k síti připojena jaderná elektrárna, kterou v Bělorusku stavějí Rusové poblíž hranic s Litvou a poblíž jejího hlavního města Vilniusu. Litevci pokládají tuto první běloruskou jadernou elektrárnu za ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko na oplátku varoval, že Bělorusko může napříště zboží přepravovat přes ruské a nikoli pobaltské přístavy.

Sankce proti Minsku chystá také Evropská unie. Lukašenko podle Reuters pohrozil, že v reakci na jakékoli sankce přeruší evropské tranzitní trasy přes běloruské území.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ruském městě zmizelo při sáňkování dítě, našlo se v kanalizaci

18.01.2021 07:54 Ruská prokuratura začala vyšetřovat okolnosti, za kterých ve městě Južno-Sachalinsku na ostrově…

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Navalnyj byl po příletu do Moskvy zatčen. Česko, EU i AI žádají propuštění

17.01.2021 21:36 Aktualizováno Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl dnes zatčen krátce po svém přistání v Moskvě. Informaci…

Navalnyj dnes odletěl z Berlína do Moskvy, kde mu hrozí zatčení

17.01.2021 15:48 Letadlo s ruským opozičním předákem Alexejem Navalnym odletělo z berlínského letiště. Navalnyj se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama