V Bělorusku pokračují demonstrace proti Lukašenkovi, ten slibuje novou ústavu

Odpůrci autoritářského režimu Alexandra Lukašenka dnes znovu demonstrují na různých místech v Minsku a i v dalších běloruských městech. Lukašenko přislíbil návrh nové ústavy do konce letošního roku, jakož i to, že o tomto návrhu rozhodnou sami Bělorusové v referendu. Kritici podezírají prezidenta, že namísto změn mu jde jen o zdržovací taktiku.

Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. (29. 11. 2020).
doporučujeme

Kromě "nedělních procházek s (opozičními) bílo-červeno-bílými vlajkami" a akcí solidarity s uvězněnými odpůrci režimu, jak protesty přívrženců opozice charakterizoval server Tut.by, se v Minsku a Grodnu uskutečnily mítinky s rudozelenými státními vlajkami. Jejich účastníci vyjadřovali podporu příslušníkům pohotovostních pořádkových jednotek OMON "před nástupem do služby".

Aktivisté zatím informovali o třech zadržených demonstrantech, napsal Tut.by. Očití svědci informují o vozech pro přepravu vězňů u městské nemocnice a na dalších místech hlavního města, uvedla agentura TASS.

Protesty zmítají Běloruskem od sporných prezidentských voleb z 9. srpna, za jejichž vítěze úřady opět vyhlásily Lukašenka, vládnoucího zemi již déle než čtvrt století. Podle opozice byly výsledky voleb zfalšované, neuznala je ani Evropská unie, která uvalila sankce na Lukašenka a jeho spolupracovníky, zodpovědné za falšování voleb a porušování lidských práv během potlačování protestů.

Opozice vyzývá pokračovat v protestech až do Lukašenkova odstoupení, propuštění politických vězňů a vypsání nových voleb. Demonstrace se poslední dobou konají rozptýleně na různých místech, což má pořádkovým silám ztížit zásahy. Nejsou však tak masové jako dříve, upozornil TASS.

Lukašenko, který odmítá odstoupit či udělat ústupky protestujícím, v rozhovoru, který dnes odvysílala ruská televize, prohlásil, že návrh nové ústavy může být dokončen ke konci letošního roku a pak bude předložen v referendu ke schválení. Jeho termín by mohl být oznámen příští měsíc. "Člověk si zvykne na všechno. Prezident je v jednom kole. Nemůže se zastavit," odpověděl na otázku, zda se po 26 letech u moci necítí unaven. Lukašenko odvětil, že takové myšlenky si prostě nepřipouští.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 18:35 Aktualizováno V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama