V Bělorusku pokračují demonstrace proti Lukašenkovi, ten slibuje novou ústavu

Odpůrci autoritářského režimu Alexandra Lukašenka dnes znovu demonstrují na různých místech v Minsku a i v dalších běloruských městech. Lukašenko přislíbil návrh nové ústavy do konce letošního roku, jakož i to, že o tomto návrhu rozhodnou sami Bělorusové v referendu. Kritici podezírají prezidenta, že namísto změn mu jde jen o zdržovací taktiku.

Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. (29. 11. 2020).
doporučujeme

Kromě "nedělních procházek s (opozičními) bílo-červeno-bílými vlajkami" a akcí solidarity s uvězněnými odpůrci režimu, jak protesty přívrženců opozice charakterizoval server Tut.by, se v Minsku a Grodnu uskutečnily mítinky s rudozelenými státními vlajkami. Jejich účastníci vyjadřovali podporu příslušníkům pohotovostních pořádkových jednotek OMON "před nástupem do služby".

Aktivisté zatím informovali o třech zadržených demonstrantech, napsal Tut.by. Očití svědci informují o vozech pro přepravu vězňů u městské nemocnice a na dalších místech hlavního města, uvedla agentura TASS.

Protesty zmítají Běloruskem od sporných prezidentských voleb z 9. srpna, za jejichž vítěze úřady opět vyhlásily Lukašenka, vládnoucího zemi již déle než čtvrt století. Podle opozice byly výsledky voleb zfalšované, neuznala je ani Evropská unie, která uvalila sankce na Lukašenka a jeho spolupracovníky, zodpovědné za falšování voleb a porušování lidských práv během potlačování protestů.

Opozice vyzývá pokračovat v protestech až do Lukašenkova odstoupení, propuštění politických vězňů a vypsání nových voleb. Demonstrace se poslední dobou konají rozptýleně na různých místech, což má pořádkovým silám ztížit zásahy. Nejsou však tak masové jako dříve, upozornil TASS.

Lukašenko, který odmítá odstoupit či udělat ústupky protestujícím, v rozhovoru, který dnes odvysílala ruská televize, prohlásil, že návrh nové ústavy může být dokončen ke konci letošního roku a pak bude předložen v referendu ke schválení. Jeho termín by mohl být oznámen příští měsíc. "Člověk si zvykne na všechno. Prezident je v jednom kole. Nemůže se zastavit," odpověděl na otázku, zda se po 26 letech u moci necítí unaven. Lukašenko odvětil, že takové myšlenky si prostě nepřipouští.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama