V Bělorusku pokračují protesty proti Lukašenkovi a násilí

V Bělorusku se opět scházejí lidé k protestům proti násilí páchanému speciálními složkami policie na účastnících demonstrací a proti brutálnímu zacházení se zadrženými. Projevy nespokojenosti s autoritářským prezidentem Alexandrem Lukašenkem a nesouhlasu s jeho zřejmě zfalšovaným vítězstvím ve volbách pokračují bez ohledu na to, že od úterního večera jsou propouštěni zatčení lidé.

V Bělorusku pokojně protestují i ženy.
doporučujeme

V Minsku protestní akce začaly hned ráno. Do ulic podle nezávislých médií a informací ze sociálních sítí opět vyšly vytvářet "živé řetězy solidarity" stovky žen. "Jsme proti násilí" nebo "Nejsme ovce" a "Máme práci" hlásají nápisy na transparentech v rukou některých z nich na výraz nesouhlasu s výroky Lukašenka o protestujících, že jsou hloupé ovce řízené ze zahraničí a kriminální živly bez práce.

Demonstrují mimo jiné také pracovníci ve zdravotnictví. Vydali se projevit své stanovisko k událostem v zemi s hesly jako "Dost bití našich mužů" nebo "Lékaři proti násilí".

Odpor proti násilí a zmanipulovaným volbám i dnes projevují také zaměstnanci podniků v hlavním městě. Na svých shromážděních požadují skoncování s násilím příslušníků speciálních sil OMON v ulicích, propuštění zadržených účastníků protestů i politických vězňů a uspořádání čestných voleb, informuje z Minska ruský opoziční list Novaja gazeta.

Práci přerušují znovu i pracovníci firem v Grodnu. Portál Tut.by například přinesl záběry ze stávkového mítinku v tamní velké chemičce Azot. Jeden z účastníků na plakátu dával najevo "My jsme ho nevolili" s narážkou na vítězství Lukašenka v nedělních volbách, které opozice označuje za zmanipulované.

Na sociálních sítích se objevují další svědectví o brutalitě příslušníků speciálních sil vůči demonstrantům zadrženým během protestů. Propouštění lidé hovoří o krutém bití, o výhružkách smrtí, znásilněním nebo dlouhodobým uvězněním, o ponižování. O pravdivosti jejich výpovědí svědčí i různé fotografie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajině vypukly rozsáhlé požáry, podezření padá na proruské…

01.10.2020 10:04 Nejméně čtyři mrtvé si vyžádaly lesní požáry, které propukly v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny…

Boje o Náhorní Karabach trvají pátým dnem, situace je značně nepřehledná

01.10.2020 08:48 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku…

Navalnyj řekl, že za jeho otravou stál ruský prezident Putin

01.10.2020 08:29 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu, že za zločinem proti němu stál ruský…

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama