V Bělorusku zadrželi členku koordinační rady a šéfa stávky

Běloruské úřady dnes v Minsku zadržely členku předsednictva koordinační rady domácí opozice, právničku Liliji Vlasovovou, a prohledaly její bydliště. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na bývalého ministra kultury Pavla Latušku, který je dalším členem vedení rady.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vlasovovou podle něj nejprve předvolali k výslechu kvůli účasti na nepovolené demonstraci. Pak ji zadrželi agenti Výboru státní kontroly, kteří se specializují na vyšetřování finančních záležitostí. Zatím se neví, z čeho je obviněna.

Latuška upozornil, že zatčení předchází zasedání rady, která by se měla sejít v úterý.

Soud dnes poslal na 15 dní do vězení Anatola Bokuna, organizátora stávky v důlním podniku Belaruskalij (na světovém trhu znám jako Belaruskali), který je pro Bělorusko klíčový exportní podnik a významný světový producent uhličitanu draselného, známého pod názvem potaš. Trest Bokunovi uložil už několik hodin po jeho zadržení kvůli uspořádání nepovolené protestní akce. Podle mluvčího stávkového výboru se běloruské tajné službě KGB nátlakem na horníky podařilo dosáhnout ukončení stávky, která vypukla před dvěma týdny.

Běloruské soudy již 25. srpna poslaly na deset dní do vězení členy opoziční rady Sjarheje Dyleuska, který současně byl členem stávkového výboru v Minském dopravním závodu, a Volhu Kavalkovovou, která je spolupracovnicí opoziční vůdkyně Svjatlany Cihanouské. Ta krátce po volbách musela pod tlakem úřadů odjet z vlasti do Litvy.

Cichanouská má v pátek 4. září prostřednictvím videokonference hovořit s členy Rady bezpečnosti OSN.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Jejími členy se podle webu rady postupně už stalo 4100 lidí, včetně například nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové. I tu si vyšetřovatelé předvolali k výslechu. Spisovatelka se dostavila, odmítla však vypovídat.

Protesty a stávky, které i přes brutální zákroky policie v prvních dnech po volbách pokračují čtvrtým týdnem, se nyní úřady snaží oslabit a potlačit selektivním zatýkáním jednotlivců bez většího násilí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama