V Bosně zatkli srbského expolicistu, během války v 90. letech vraždil civilisty

Bosenská policie dnes zadržela srbského expolicistu, kterého viní z podílu na vraždách 51 bosňáckých a chorvatských civilistů během války v 90. letech. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prokuraturu. Dnes padesátiletý Dušan Čulibrk je podezřelý z válečných zločinů proti civilistům.

krimi
doporučujeme

Policie tvrdí, že se v roce 1992 podílel na zavraždění 44 civilistů, které ilegálně zadržovaly bosenskosrbské jednotky v zajateckém táboře Omarska nedaleko Prijedoru. Čulibrk společně s dalšími podle prokuratury odvezl skupinu zajatců z tábora s vysvětlením, že budou v rámci výměny vězňů propuštěni. V oblasti Lisac je však zastřelili a hodili do masového hrobu. Ostatky obětí byly objeveny, exhumovány a identifikovány v roce 2000.

Bosenská prokuratura dále Čulibrka viní z vraždy sedmi civilistů z Prijedoru během jejich cesty do města Bihač. I jejich těla byla objevena v masovém hrobě. Policie v souvislosti se stejnými zločiny vyšetřuje také muže jménem Milorad Kotur, jenž žije v Srbsku.

V koncentračním táboře v dole Omarska drželi bosenskosrbští nacionalisté od května do srpna 1992 v zoufalých podmínkách více než tři tisíce bosenských Muslimů a Chorvatů. Stovky vězněných zemřely po útrapách spojených s mučením či hladověním. V masových hrobech za války skončily tisíce Bosňáků a Chorvatů z oblasti Prijedoru, tisíce se jich dodnes pohřešují, připomněla agentura Reuters.

Čtvrt století po uzavření daytonské mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi bosenskými Srby, Chorvaty a muslimskými Bosňáky, je v Bosně stále na útěku mnoho válečných zločinců. Konflikt z let 1992 až 1995, v němž zahynulo na 100.000 lidí, poznamenalo vyhánění a vraždění bosňáckého a chorvatského civilního obyvatelstva z území, s nimiž bosenští Srbové počítali pro svůj nezávislý stát. Válečných zločinů se dopouštěli také příslušníci jednotek Bosňáků a bosenských Chorvatů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská média: Jednání o obchodní dohodě s EU se zkomplikovala

03.12.2020 22:00 Jednání o podobě budoucích obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií se výrazněji neposunulo…

Británie má vakcínu na covid první, protože je prý lepší než jiní

03.12.2020 18:49 Británie začne používat vakcínu proti covidu-19 jako první na světě, protože je lepší než Francie,…

Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces…

03.12.2020 17:15 Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude…

Exploze otřásla čističkou nedaleko Bristolu, na místě je mnoho zraněných

03.12.2020 16:31 Aktualizováno Zatím neupřesněný počet lidí utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který dnes před polednem místního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama