V Británii dnes zemřelo přes 900 lidí s covid-19, rekordně přibylo nových nakažených

V britských nemocnicích už zemřelo 7097 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Nová bilance ministerstva zdravotnictví znamená denní nárůst o 938 úmrtí, což je pro Británii nové maximum. Počet známých nakažených stoupl z 52.242 na 60.733, tedy bezmála o 8500. Dosud byl nejvyšší přírůstek v tomto směru zaznamenám v neděli, kdy bylo ohlášeno bezmála 6000 nových případů infekce.

Británie je v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2 jednou z nejhůře zasažených evropských zemí. Více pozitivně testovaných pacientů hlásí pouze Francie, Německo, Itálie a Španělsko, v Německu ovšem oficiální bilance uvádí výrazně nižší počet úmrtí.

Denní údaje o počtu nakažených i mrtvých v Británii poměrně rychle stoupají, na začátku minulého týdne hlásila vláda asi 2600 potvrzených případů nákazy a 180 úmrtí v rozmezí 24 hodin. Experti ovšem podle zpravodajského serveru BBC varují, že změny v celostátní bilanci nejsou příliš spolehlivým ukazatelem vývoje, protože "mohou částečně odrážet problémy v systému hlášení, spíše než skutečné změny trendu". Deník Financial Times zase v úterý napsal, že úmrtí lidí na covid-19 se do hlášení britské vlády dostávají s průměrným zpožděním tří dnů.

Jedna z vládních poradkyň pro vědecké otázky dnes médiím sdělila, že šíření viru se v Británii "nevymyká kontrole". Angela McLeanová tuto "dobrou zprávu" zčásti připisuje dramatickému poklesu v počtu lidí využívajících hromadnou dopravu. Expertka britského ministerstva obrany jako další pozitivní signál hodnotila čtyřprocentní denní růst počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Jedním z nich je i britský premiér Boris Johnson, který se už skoro dva týdny potýká s nemocí covid-19. Hospitalizován byl kvůli přetrvávajícím horečkám a kašli v neděli večer, o den později jej přesunuli na JIP pro případ, že by potřeboval plicní ventilaci.

"Nejčerstvější zprávy z nemocnice jsou takové, že předseda vlády zůstává v intenzivní péči, kde se jeho stav zlepšuje. Také vám mohu říci, že už se na lůžku posadil a pozitivně interagoval s lékařským týmem," řekl při podvečerní tiskové konferenci kabinetu ministr financí Rishi Sunak.

Vládní experti na konci března odhadovali, že Británie bude mít ohledně epidemie covid-19 to nejhorší za sebou po Velikonocích, nyní se ale objevují signály, že vrchol zdravotnické krize by mohl přijít o něco později. V zemi už více než dva týdny platí omezení pohybu osob a Sunak se večer odmítl vyjádřit k tomu, kdy by mohla celostátní karanténa skončit.

Kvůli náporu na zdravotnický systém vzniká několik polních nemocnic. Pacienty již začalo přijímat provizorní zdravotnické zařízení vybudované v prostorách londýnského výstaviště ExCeL, podobná dočasná nemocnice v Birminghamu podle informací BBC zahájí provoz v pátek. Vládní plány údajně počítají s celkem 17 takovýmito lokalitami, pokud bude taková dodatečná kapacita potřeba.

Kromě vytížení státního zdravotnictví je v Británii hojně diskutovaným bodem také testování lidí na infekci virem SARS-CoV-2. Laboratoře v zemi aktuálně zvládají asi 14.000 testů denně, celkem byly od začátku šíření koronaviru prověřeny vzorky od necelých 250.000 lidí. Testy zatím absolvoval jen zlomek zdravotnických pracovníků.

Vláda slibuje masivní rozšiřování testovacích kapacit, příští týden prý budou na úrovni 25.000 vzorků za den, pro konec měsíce byl stanoven cíl 100.000 testů denně.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy