V Británii dostal Čech za praní špinavých peněz 26 měsíců vězení

K více než dvěma rokům vězení byl v Británii odsouzen český občan, který se loni pokusil propašovat ze země téměř 1,4 milionu liber (42,8 milionu Kč) v hotovosti. Muž čelil obvinění z praní špinavých peněz, k němuž se u soudu přiznal. Informoval o tom dnes Národní kriminální úřad (NCA).

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pohraniční stráž zadržela 38letého Čecha 8. listopadu 2020 na letišti Heathrow, odkud chtěl odletět do Dubaje. K odbavení dal tři kufry, které byly napěchované balíčky s bankovkami v celkové hodnotě více než 1,3 milionu liber. V příručním zavazadle měl dalších 50.000 liber, včetně padesátilibrových bankovek ukrytých v ponožkách.

S Čechem cestovala žena, která byla obviněna z praní špinavých peněz společně s ním, později však byla propuštěna. Muže, který pochází z Českých Budějovic, poslal britský soud v úterý 9. března do vězení na 26 měsíců.

Muž původně tvrdil, že je obchodník s cizími měnami a že za hotovost v kufrech chtěl nakoupit hodinky. Kdo mu peníze předal a kam je má přepravit, odmítl sdělit.

"Byl to poměrně drzý pokus vyvézt peníze ze země - jeho kufry neobsahovaly téměř nic jiného než balíčky s bankovkami," prohlásil Ian Truby z britského Národního kriminálního úřadu. "Nepochybuji o tom, že dotyčný věděl, že tyto peníze jsou zisky z kriminální činnosti a budou investovány do dalších zločineckých aktivit. Důsledky toho ho ale nezajímaly," dodal.

Předseda Asociace pro anglické právo Jakub Honzík míní, že odsouzený muž má šanci na vydání do Česka, pokud o to bude stát. "Británie bývala k podobným žádostem vstřícná, v roce 2010 nám vydala i Čecha odsouzeného za vraždu na doživotí. V důsledku brexitu je ale nyní proces vydávání komplikovanější," sdělil ČTK český advokát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama