V Británii naočkovali proti covidu-19 již 1,3 milionu lidí

V Británii dostalo vakcínu proti covidu-19 již více než 1,3 milionu lidí. Oznámil to dnes premiér Boris Johnson, podle kterého by se mělo do poloviny února stihnout naočkovat 13,2 milionu z celkových 67 milionů obyvatel země. Spojené království se nyní potýká s vysokými počty nakažených. Dnes poprvé denní přírůstek překonal hranici 60.000.

Velká Británie
doporučujeme

V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, od pondělí se podává i vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

Zhruba polovina všech očkovaných - kolem 650.000 lidí - jsou podle Johnsona lidé starší 80 let. Do půldruhého měsíce by chtěla Británie podle něj naočkovat většinu zdravotníků, pečovatelů, obyvatel domovů pro seniory a lidí se zdravotními problémy. Pokud se to podaří, mohla by se v polovině února uvolnit přísná opatření, jejichž zavedení Johnson oznámil v pondělí.

Nutnost zavedení nové plošné uzávěry, která bude v Anglii v příštích týdnech platit, premiér dnes obhajoval. Epidemická situace v zemi je podle něj špatná, a to i kvůli šíření nové mutace koronaviru, který se poprvé objevil na konci loňského roku na jihu Anglie. Nyní se podle vládního poradce Chrise Whittyho šíří mutace již po celé Británii.

Britské úřady dnes oznámily, že za posledních 24 hodin zaznamenaly 60.916 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je dosud nejvyšší denní přírůstek. S covidem-19 zemřelo dalších 830 lidí, a celková bilance tak vzrostla na 76.305 zemřelých. V nemocnicích je nyní podle Johnsona o 40 procent více lidí s covidem-19 než na vrcholu první vlny epidemie loni v dubnu.

V pondělí Johnson oznámil, že v Anglii bude platit plošná uzávěra, takzvaný lockdown, a obyvatele této části Spojeného království vyzval, aby zůstali doma. O zákonu, který uzávěru oficiálně zavádí, budou poslanci parlamentu debatovat a hlasovat teprve ve středu. Premiér ale vyzval, aby zásady uzávěry lidé dodržovali již ode dneška. Plošnou karanténu zavedlo ode dneška také Skotsko a přísná opatření musí dodržovat i lidé ve Walesu a Severním Irsku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama