V Británii odsoudili dva muže v kauze 39 mrtvých migrantů z Vietnamu

Ze zabití a obchodování s lidmi shledal dnes londýnský soud vinnými dva muže, kteří se loni podíleli na pašování skupiny Vietnamců do Británie. Žádný z 39 migrantů přitom cestu chladírenským vozem nepřežil. Výši trestu by se měli muži dozvědět v lednu. Hrozí jim až doživotí, informovaly agentury AFP a DPA.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vinnými byli dnes shledáni 43letý Rumun Gheorghe Nica, který je podle agentury AFP považován za šéfa pašeráckého gangu, a 24letý Eamonn Harrison ze Severního Irska, který část cesty řídil kamion s připojeným chladírenským kontejnerem. Z pašování lidí shledal soud vinnými také další dva muže ve věku 24 a 38 let.

Nejvyšším možným trestem za obchodování s lidmi je v Británii 14 let, za zabití ale hrozí až doživotí.

Těla 39 lidí byla nalezena 23. října loňského roku v kontejneru na tahači zaparkovaném v průmyslové zóně města Grays poblíž Londýna. Kontejner se dostal do Anglie z belgického přístavu Zeebrugge. Nejstarší z obětí bylo 44 let, dvěma nejmladším chlapcům 15 let. Mezi mrtvými bylo 31 mužů a osm žen. Podle vyšetřovatelů zemřeli Vietnamci kvůli kombinaci nedostatku kyslíku a přehřátí v uzavřeném prostoru.

Případ vyvolal loni na podzim velkou pozornost. Upozornil mimo jiné na okolnosti, za jakých pašeráci převážejí migranty z Afriky a Asie do Británie.

K zabití 39 migrantů se už přiznali i 26letý řidič Maurice Robinson, který kamion s kontejnerem převezl do Británie, a přepravce Ronan Hughes. Ani jim soud trest zatím nestanovil.

Vietnamský soud za napomáhání nelegální migraci v polovině září odsoudil sedm lidí. Muži ve věku 26 až 36 let si vyslechli podmíněné i nepodmíněné tresty v rozsahu od dvou a půl do sedmi a půl let vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku se mají konat nepovolené akce na podporu Navalného

23.01.2021 07:47 V Rusku se dnes mají konat nepovolená shromáždění na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného,…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama