V Británii podlehlo koronaviru dalších 215 lidí, epidemie je však na ústupu

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215 lidí, což je o více než stovku méně než o den dříve.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Dnes to podle agentury oznámila britská vláda, která tak nyní eviduje 38.376 úmrtí s covidem-19. Počet nakažených mezitím vzrostl o 2445 na 272.826 potvrzených případů.

V Británii, kde žije zhruba 67 milionů obyvatel, o den dříve zemřelo 324 lidí s covidem-19. List The Sun napsal, že to bylo nejnižší páteční číslo, které za posledních devět týdnů vláda ohlásila.

Před týdnem v sobotu úřady oznámily 282 úmrtí s covidem-19. The Sun poznamenal, že víkendová čísla jsou obvykle nižší kvůli prodlevám v hlášení.

Jeden z vládních zdravotnických expertů Jonathan Van-Tam dnes prohlásil, že Británie, která začíná s uvolňováním poměrů, se nachází v kritickém okamžiku. Varoval obyvatele, aby se chovali rozvážně, odpovědně a dodržovali doporučení a pravidla.

Novináři Van-Tama v souvislosti s respektováním pravidel požádali o komentář k aféře Dominika Cummingse, který je poradcem premiéra Borise Johnsona. Cummings je kritizován za porušení karanténních opatření a čelí výzvám k rezignaci.

"Podle mého názoru jsou pravidla jasná a musí být jasná. Jsou přínosná pro všechny, takže by podle mě měla platit pro všechny," uvedl Van-Tam na dotaz, zda se také lidé ve vlivných funkcích musí řídit přepisy a pokyny.

Johnson ve čtvrtek oznámil, že země může od pondělí začít s postupným uvolňováním restrikcí přijatých kvůli koronaviru. Nejprve se budou týkat některých obchodů, škol a také možnosti setkávání ve venkovních prostorách ve skupinách do šesti osob.

Velká Británie se v pondělí dočká návratu profesionálních sportovních soutěží. Po téměř tříměsíční přestávce kvůli šíření koronaviru je povolila vláda. Anglická fotbalová Premier League již dříve stanovila začátek přerušené sezony na 17. června, v pondělí se podle agentury AP rozjedou například dostihy, závody chrtů nebo snooker.

Vládní opatření nepočítá s diváky v hledištích. Hráčům doporučuje cestovat na zápasy samostatně, nepoužívat šatny a udržovat dvoumetrové odstupy například při diskusích s rozhodčím nebo slavení gólů. Žokejové budou v sedlech nosit roušky.

Rozhodnutí vlády je také prvním krokem k tomu, aby se v červenci mohly jet v Silverstonu dva uvažované závody formule 1. Zelenou dostal rovněž kriket, který může plánovat zápasy se Západní Indií a Pákistánem, avšak domácí soutěže zůstaly zastavené až do srpna. Ani ragbisté stále nesmějí trénovat spolu.

Amatérský a kondiční sport zatím kabinet nepovolil. Cvičit nebo trénovat společně může pod širým nebem maximálně šest lidí, rovněž s požadovanými rozestupy. Dosud se takto mohli sejít jen dva lidé, pokud nebyli ze stejné domácnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

"Zastavme nenávist pro zisk." Britští labouristé se připojili k bojkotu…

12.07.2020 16:23 Britská opoziční Labouristická strana se rozhodla připojit k rozsáhlému bojkotu sociální sítě…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

12.07.2020 11:40 Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy