V Británii pokutovali lidi, kteří zatajili cestu do rizikové země

Policie v anglickém Birminghamu v pondělí potrestala pokutou ve výši 10.000 liber (295.600 korun) čtyři lidi, kteří porušili nová pravidla pro přílety do Británie ze zemí označovaných za rizikové. Na svých internetových stránkách o tom dnes informuje veřejnoprávní BBC.

Policie Velké Británie
doporučujeme

Tito lidé při příletu neuvedli, že nedávno byli v některé ze 33 zemí, které Británie kvůli rozšíření nových variant koronaviru označuje za rizikové. Policie zabránila tomu, aby odjeli z letiště v Birminghamu.

Podle nových pravidel, která začala platit v pondělí, všichni britští a irští občané a lidé s trvalým pobytem v Británii musejí po příletu ze zemí jako je Brazílie, Jihoafrická republika nebo Portugalsko do desetidenní karantény v hotelu. Ostatní lidé z těchto zemí do Británie cestovat nesmějí vůbec. Tento karanténní pobyt, během kterého podstoupí dva testy na koronavirus, stojí 1750 liber (52.000 Kč).

Když má někdo pozitivní výsledek testu, izolace se mu prodlužuje a musí zaplatit dalších 1200 liber. Kritiku, že cena za pobyt v hotelu je vysoká, britský premiér Boris Johnson podle agentury DPA odmítá. Připomněl, že v současnosti stejně není povolené jezdit na dovolenou do zahraničí. Očekává, že lidé, kteří se vrátí z některé ze zemí na "červeném seznamu", budou schopni náklady za pobyt v hotelu uhradit.

Tomu, kdo do tohoto karanténního hotelu nenastoupí, hrozí peněžitý trest ve výši 5000 až 10.000 liber. Když někdo na formuláři vyplňovaném před příletem nepřizná, že v posledních deseti dnech byl v rizikové zemi, hrozí mu až deset let vězení.

Agentura DPA s odvoláním na britská média píše, že nové předpisy způsobily komplikace úředníkům, kteří na jejich dodržování mají dohlížet. Pohraničníci prý podrobné vysvětlení pravidel dostali e-mailem teprve v neděli večer.

Kdo do Anglie přijede odjinud než ze zmíněných 33 zemí, musí do karantény například u sebe doma. Také pro něj platí povinnost nechat se dvakrát otestovat.

Naopak ve Skotku povinnost strávit karanténu v hotelu platí pro všechny cestující s výjimkou těch z Irska. DPA uvádí, že tento předpis potěšil jistého muže a jeho dceru, kteří do Skotska přicestovali ze Spojených států právě přes Irsko. Po jednom dnu v hotelu mohli odjet domů, aby tam dokončili karanténu. Úřady se jim za svou chybu omluvily. Odborníci ale v souvislosti s tímto případem, kdy několikahodinový pobyt v Irsku tuto dvojici vysvobodil z hotelové karantény, poukazují na to, že nová pravidla jsou děravá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama