V Británii se opět rozhořel spor kolem účasti na projektu EU

V Británii se znovu rozhořel spor kolem nevyužité možnosti nákupu zdravotnického materiálu ve spolupráci s Evropskou unií. Vysoce postavený diplomat Simon McDonald v úterý prohlásil, že se vláda odmítla v březnu do unijního projektu zapojit z "politických důvodů", neboť Británie na konci ledna EU opustila.

Přidejte svůj názor

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ministr zdravotnictví záhy tvrzení popřel a později jej odvolal i sám McDonald, informoval web BBC.

Britská vláda už v březnu čelila kritice, že se nezapojila do unijního projektu na hromadný nákup plicních ventilátorů, testovacích sad na koronavirus, respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Británie sice už není členskou zemí EU, do konce roku je ale v takzvaném přechodném období, a některých projektů EU se tak může nadále účastnit.

Úřad premiéra Borise Johnsona v březnu uvedl, že Británie už není členem EU, a nákupy si proto obstarává sama. Později Downing Street doplnila, že Británie dostala pozvání k účasti na unijním projektu, ale kvůli "komunikačnímu šumu" si e-mailu s nabídkou nikdo nevšiml včas.

Vysoce postavený diplomat Simon McDonald, který pracuje na britském ministerstvu zahraničí v úterý ale parlamentnímu zahraničnímu výboru řekl, že se země nezapojila do projektu záměrně. "Opustili jsme Evropskou unii 31. ledna," řekl. "Bylo to politické rozhodnutí," dodal McDonald.

Na vládu se následně snesla vlna kritiky, podle které dala přednost politikaření a protiunijním náladám před ochranou lidských životů v době pandemie covid-19.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock ale záhy po McDonaldově prohlášení popřel, že šlo o politické rozhodnutí. Následně své prohlášení odvolal i diplomat. Šlo podle něj o "nedorozumění" a informaci o politickém rozhodnutí označil za "nesprávnou". Zopakoval také dřívější tvrzení úřadu vlády, že se informace o nabídce z Bruselu nedopatřením nedostala na správná místa. Do projektu společného nákupu se tak podle McDonalda Británie skutečně nezapojila jen kvůli "počátečnímu problému v komunikaci".

Spojené království se podle BBC zapojilo do aktuálního projektu EU, který se týká nákupu léčiv.

V Británii od počátku epidemie zemřelo podle ministerstva zdravotnictví v nemocnicích 17.337 lidí s nemocí covid-19. Podle statistické analýzy listu Financial Times, která zohledňuje i úmrtí v pečovatelských domech a domovech seniorů, je ale obětí přes 41.000.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Anglii spustili systém hledání kontaktů nakažených, má problémy

28.05.2020 18:31 V Anglii a Skotsku dnes začal fungovat nový systém vyhledávání a testování lidí, kteří přišli do…

Aféra Cummings má první oběť. Skončila moderátorka BBC, která kritizovala…

28.05.2020 15:38 Aktualizováno Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co…

WHO: V Evropě od března zemřelo navíc 159 tisíc lidí, patrně následek…

28.05.2020 14:27 Ve 24 evropských zemích zemřelo od počátku března o 159.000 lidí více, než bylo pro toto období…

Na covid-19 zemřelo v Rusku dalších 174 lidí

28.05.2020 11:32 Rusko dnes ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy