V Británii za 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 245 lidí

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 245 lidí. Na twitteru o tom dnes informovalo místní ministerstvo zdravotnictví. Celkem s nemocí, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zemřelo v zemi už 41.128 lidí. Podle premiéra Borise Johnsona je nicméně celkový vývoj epidemie příznivý, a od pondělí se tak v Anglii budou moci otevřít všechny obchody, zoologické zahrady, safari parky a autokina.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Dnešní přírůstek počtu zemřelých je o něco nižší než úterní, kdy ministerstvo zdravotnictví hlásilo 286 mrtvých. V pondělí vláda evidovala jen 55 nových mrtvých, tedy nejméně od 22. března.

Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 za uplynulých 24 hodin vzrostl v Británii zhruba o 1000 na 290.143. Britští zdravotníci od počátku epidemie provedli již šest milionu testů. Některé lidi ovšem testovali i několikrát.

Premiér Johnson dnes na tiskové konferenci označil vývoj epidemie za příznivý a oznámil, že se proto vláda rozhodla zrušit další opatření. Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko ovšem rozhodují o opatřeních v boji s pandemií i uvolňování restrikcí samostatně, a rozhodnutí ústřední vlády v Londýně se tak vztahují jen na Anglii.

Od pondělí se budou moci otevřít v Anglii všechny obchody, které byly zavřené od konce března. Lidé budou moci také na výlet do safari parků a autokin. Přístupné budou opět i zoologické zahrady. Jejich provozovatelé ale budou muset omezit počet návštěvníků a nepřístupné zůstanou vnitřní pavilony. O víkendu se pro individuální modlitby otevřou také kostely, mešity, synagogy a další modlitebny.

Johnson dnes také potvrdil, že všechny děti se do škol v Anglii vrátí nejdříve v září. Část dětí z nižších stupňů základních škol mohla do lavic opět usednout na počátku minulého týdne, většina jich ale dál zůstává doma.

Od víkendu budou moci v Anglii vznikat také takzvané podpůrné bubliny pro lidi, kteří žijí sami nebo jen s dětmi. Budou se moci bez omezení stýkat s členy jedné další domácnosti a při návštěvách se chovat, jako by žili v domácnosti jediné; nebudou tedy muset dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Johnson se dnes musel také bránit kritice bývalého člena vládního vědeckého poradního týmu Neila Fergusona. Podle něj vláda karanténní opatření v zemi zavedla příliš pozdě. Kdyby omezení přijala jen o týden dříve, mohl by být podle Fergusona počet mrtvých s covidem-19 "nejméně o polovinu nižší". Johnson oznámil zavedení karanténních opatření 23. března.

Dnes na tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí učinil na základě rad, které dostal od vědeckých poradců. "Budeme se muset zpětně na všechno podívat a poučit se, jak budeme moci," řekl Johsnon. Činit jakékoli závěry je podle něj ale předčasné. "Epidemie má před sebou ještě dlouhou cestu," dodal předseda vlády.

Podle úterních dat britského statistického úřadu ONS ve skutečnosti s covidem-19 zemřelo v Británii přes 64.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy