V Donbasu začalo další odpoutávání znepřátelených armád, vznikne nárazníková zóna

U města Zolote na východě Ukrajiny dnes začalo další odpoutávání jednotek ukrajinské armády a sil proruských separatistů. Podle ukrajinských a ruských médií to oznámil ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko v ukrajinském přístavním městě Mariupol. Následně tuto zprávu potvrdila ukrajinská armáda a také představitel povstalců v Luhanské oblasti, kde se Zolote nachází.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

O oddělení sil znepřátelených stran na východoukrajinském bojišti rozhodli počátkem října účastníci mírových rozhovorů v Minsku. První podobná operace se už v červnu uskutečnila u obce Stanycja Luhanska, další dvě měly následovat v lokalitách Zolote a Petrivske. Stažení se ale neuskutečnilo kvůli vzájemnému obviňování ze střelby.

"Odpoutávání probíhá právě teď, začínáme dneškem," řekl Prystajko před začátkem investičního fóra v Mariupolu. "Zdrželi jsme se, protože toto stažení není jednoduché a muselo být připravené a kontrolované ze strany OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)," dodal podle agentur TASS a Unian.

O něco později informaci potvrdil "ministr zahraničí" samozvané Luhanské lidové republiky Vladislav Dějněgo. "Nakonec se nám podařilo přimět Ukrajinu, aby přestala s narušováním v místě odpoutávání v Zolote," řekl podle agentury TASS.

"Bez ohledu na to, že jsme informaci o připravenosti ukrajinské strany provést stažení obdrželi necelé dvě hodiny od začátku odsunu, my jsme byli připraveni provést tyto kroky už od 7. října, data dohodnutého na zasedání kontaktní skupiny 1. října," dodal.

Vytvoření nárazníkové zóny, ale i uznání samosprávného statusu povstaleckých zón, s nímž Kyjev po dlouhém váhání vyslovil v Minsku souhlas, by se mělo stát předpokladem summitu normandské skupiny.

Schůzka nejvyšších představitelů čtyř zemí - Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie - může být šancí k definitivnímu ukončení krveprolití v Donbasu, které si od roku 2014 vyžádalo přes 13.000 lidských životů a z domovů vyhnalo přes milion lidí.

Prystajko dnes podle agentury Unian v souvislosti s odpoutáváním sil u Zolote na dotaz novinářů vyslovil naději, že se summit normandské skupiny uskuteční do konce listopadu. Řekl přitom, že návrh data už existuje, ale všechny strany s ním zatím nevyslovily souhlas.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má nové rekordy v přírůstku nákazy i v počtu úmrtí

29.10.2020 11:04 Rusko dnes oznámilo 17.717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje…

Žalobci tvrdí, že katalánské separatisty podporovalo Rusko

29.10.2020 10:36 Rusko bylo připraveno poslat až 10.000 svých vojáků do Katalánska v případě, že by se tento region…

Švýcarská vláda nařídila zavřít noční kluby

28.10.2020 20:06 Švýcarská vláda dnes kvůli šíření koronaviru nařídila od čtvrtka do odvolání uzavřít taneční kluby.…

Putin a Erdogan jednali ohledně řešení sporu o Náhorní Karabach

28.10.2020 14:04 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama