V Donbasu zuří těžké boje. Separatisté nasadili zakázané zbraně, tvrdí Kyjev

Čtyři zraněné ukrajinské vojáky si v uplynulých 24 hodinách vyžádala palba separatistických povstalců na vládní jednotky v Donbasu na východě země. O den dříve jeden ukrajinský voják v přestřelce přišel o život, uvedl dnes list Ukrajinska pravda na svém webu. Na porušení příměří si stěžují i proruští separatisté.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Protivník - podle armádního komuniké "ozbrojená uskupení Ruské federace" - podle Kyjeva desetkrát porušil příměří, uzavřené naposledy minulý měsíc před předčasnými volbami do ukrajinského parlamentu.

Použil k tomu i zbraně zakázané minskými mírovými dohodami, konkrétně minomety ráže 82 a 120 milimetrů, jakož i granátomety, velkorážné kulomety a další střelné zbraně.

Ukrajinská armáda naopak podle separatistů rovněž desetkrát porušila příměří vypálením 45 projektilů na obce v okolí fronty, a to i z minometů. Ukrajinská palba podle agentury DAN poškodila školku na západě města Horlivka. O případných ztrátách se separatisté nezmínili.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu z poskytování vojenské pomoci povstalcům, Rusko to ale popírá. Na donbaské frontě zahynuli na počátku srpna při střelbě z povstaleckých pozic čtyři ukrajinští vojáci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté telefonoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi a vybídl ho, aby přiměl východoukrajinské povstalce ukončit krveprolití. Putin podle Kremlu naopak vyzval Zelenského, aby ukrajinská vojska přestala ostřelovat civilisty v Donbasu. Konflikt si od jara 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama