V Istanbulu se po přistání rozlomilo letadlo. Jeden mrtvý a přes 150 zraněných

Jednoho mrtvého a 157 zraněných si dnes vyžádala nehoda letadla, které sjelo při přistání z ranveje na istanbulském mezinárodním letišti Sabihy Gökçenové. S odvoláním na tureckého ministra zdravotnictví o tom informovala stanice NTV. Podle zveřejněných záběrů se trup letounu rozlomil nejméně na tři kusy, část letadla začala hořet. Istanbulský guvernér uvedl, že letadlo sjelo z dráhy kvůli špatnému počasí. V době nehody hustě pršelo a vál silný vítr.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Letecké nehody
doporučujeme

"Jeden z našich občanů při nehodě zahynul, zraněných je 157," uvedl ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Podle něj na palubě letadla cestovalo 183 lidí, z toho 177 pasažérů a šest členů posádky. Dva z cestujících byly děti. Původně turecké úřady informovaly, že na palubě bylo celkem 177 lidí. Tři zranění se podle ministra zdravotnictví museli podrobit operaci a dva jsou na jednotce intenzivní péče. "Žádný zraněný není v ohrožení života," dodal Koca.

Havarované letadlo patří turecké nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines. Do Istanbulu přiletělo z Izmiru, který leží na západě Turecka. Po tvrdém přistání začalo hořet, oheň se ale podařilo rychle uhasit.

"Letadlo se nedokázalo udržet na ranveji kvůli špatným povětrnostním podmínkám a sklouzlo padesát až šedesát metrů," řekl istanbulský guvernér Ali Yerlikaya. Následně se podle něj zřítilo do příkopu.

Podle NTV bylo 155 cestujících na palubě z Turecka a 22 ze zahraničí, mimo jiné z USA, Číny, Iráku či Izraele. Z občanů EU byl na palubě jen jeden Švéd. Češi podle tureckých médií letadlem necestovali.

Na záběrech z místa neštěstí je vidět, jak záchranáři evakuují z letadla cestující. Někteří pasažéři se z rozlomeného stroje dostali už před tím sami. Guvernér Yerlikaya uvedl, že všichni zranění byli převezeni do nemocnice. Za vážný označil stav dvou pilotů. Turecká média informovala, že se jedná o Turka a Jihokorejce.

Pegasus Airlines provozuje i lety do Prahy. Krátce po 14:00 SEČ odletělo z pražského letiště letadlo, které mělo přistát na letišti Sabihy Gökçenové. To ale kvůli nehodě uzavřeli a všechna letadla přesměrovali na velkokapacitní nové mezinárodní istanbulské letiště. Na něm podle serveru flightradar24.com přistálo krátce po 19:00 místního času (17:00 SEČ) i letadlo na lince z Prahy poté, co po určitou dobu kroužilo nad Marmarským mořem.

Podle agentury AP se podobná nehoda odehrála 7. ledna. Na stejném istanbulském letišti tehdy stroj aerolinek Pegasus Airlines se 162 pasažéry rovněž sjel z ranveje. Tehdy nikdo zranění neutrpěl.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie ohlásila další případy koronaviru. Nakažení jsou ve…

27.02.2020 14:16 Británie dnes ohlásila další dva případy nakažení novým typem koronaviru. V zemi se tak přítomnost…

Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

27.02.2020 14:02 Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli…

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Komisařka OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

27.02.2020 12:21 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama