V jeho kamionu našli 39 mrtvých Vietnamců. Řidič se přiznal k usmrcení

Maurice Robinson ze Severního Irska, který řídil kamion, v němž se v říjnu východně od Londýna našla těla 39 vietnamských migrantů, dnes u soudu v britské metropoli přiznal vinu za neúmyslné zabití těchto lidí. Informovala o tom britská média. Už na podzim se 25letý Robinson přiznal k účasti na pašování lidí.

Přidejte svůj názor

Britská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kamion s mrtvými Vietnamci byl objeven 23. října ve městě Grays poblíž Londýna. Chladírenský kontejner připojený k tahači se na jihovýchod Anglie dostal z belgického přístavu Zeebrugge.

Uvnitř něj našli vyšetřovatelé těla osmi žen a 31 mužů včetně dvou patnáctiletých chlapců, nejstarší oběti bylo 44 let. Později se ukázalo, že všichni tito lidé pocházeli z Vietnamu. Zřejmě zaplatili pašerákům, aby je nelegální cestou dostali do Británie. Policie se domnívá, že jejich smrt způsobila kombinace horka a nedostatku kyslíku v kontejneru.

Stíháno je v této souvislosti kromě Robinsona ještě několik dalších osob. Z 39násobného zabití byl obviněn i 43letý Gheorghe Nica. Muž s britským a rumunským občanstvím se dnešního soudního jednání stejně jako Robinson účastnil skrze videohovor, vinu ovšem popřel.

Zpravodajský server BBC informoval, že před londýnským trestním tribunálem Old Bailey dnes na dálku stanuli ještě další tři muži. Rumun Alexandru-Ovidiu Hanga s bydlištěm poblíž města Grays odmítl obvinění z účasti na spiknutí za účelem podpory nelegální imigrace. Další mladík Christopher Kennedy tak učinil už dříve a 37letý Valentin Calota, který čelí stejnému obvinění, zatím nebyl vyzván, aby se k této věci vyjádřil.

Podle agentury Reuters bylo v Británii a ve Vietnamu kvůli smrti migrantů zadrženo a obviněno několik dalších lidí a kromě londýnského procesu probíhají i další právní procedury.

Média nyní neuváděla, jak vysoký trest hrozí za mnohonásobné zabití ústřední postavě celé kauzy, tedy řidiči kamionu Robinsonovi, ani kdy by jeho výše mohla být oznámena. Muž byl obviněn z několika dalších trestných činů a v jednom případě vinu neuznal. Prokuratura se nyní bude rozhodovat, zda bude v tomto ohledu trvat na obžalobě.

Co se týče dalších čtyř mužů, hlavní líčení v jejich procesu je v Old Bailey v plánu od 5. října a mohlo by trvat až osm týdnů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku v neděli přibylo přes 9000 nakažených

01.06.2020 12:51 Aktualizováno V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti…

V Anglii se navzdory kritice znovu otevřela část základních škol

01.06.2020 11:12 V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především…

Evropa dnes uvolní další opatření proti koronaviru

01.06.2020 08:24 Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření.…

Roskosmos pogratuloval USA za úspěšný let Crew Dragon, diví se Trumpově…

31.05.2020 21:02 Ruská kosmická agentura Roskosmos pogratulovala Spojeným státům a soukromé americké společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy