V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý porušuje dohodu

Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby objasnily osud arménských vojáků pohřešovaných od šestitýdenní války s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, uvedla agentura AFP.

Mezi demonstranty, kteří pochodovali centrem Jerevanu s transparentem s nápisem "Pomozte nám najít naše vězně", se objevilo i několik známých osobností. Demonstranti předali ruskému velvyslanci dopis se žádostí, aby osobně v této věci zasáhl.

"Proč začínáme od Ruska? Protože to je země, které (do konfliktu) zasáhla a která by mohla pokračovat ve věcech, které nás zajímají," uvedl jeden z organizátorů demonstrace, herec Hrant Tochatjan.

Podobná demonstrace několika desítek příbuzných pohřešovaných vojáků se v sobotu odehrála i v karabašské metropoli Stěpanakertu, kde delegaci přijal prezident neuznávané karabašské republiky Araik Arutjunjan. "Požadujeme okamžité kroky k vyřešení problému. Ale úřady tvrdí, že to na nich nezávisí, že to závisí na Ázerbájdžánu," postěžoval si Arsen Gukasjan (47), který pohřešuje svého syna a bratra. Podezírá Ázerbájdžán, že nerespektuje dohodu o ukončení bojů z 9.listopadu, kterou zprostředkovalo Rusko a která počítala s výměnou zajatců, ale staví si vlastní podmínky pro propuštění zajatců.

Podle karabašských úřadů byla arménské straně zatím vydána těla více než 400 zabitých vojáků. V zajetí je prý 50 až 60 vojáků.

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci z 9. na 10. listopadu. Tato dohoda zaručila Ázerbájdžánu značné územní zisky, ale umožňuje přežít samé horské enklávě, pod dohledem skoro 2000 ruských vojáků, připomněla agentura AFP.

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

Více souvisejících

arménie Náhorní Karabach Rusko ázerbájdžán

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy