V Karabachu se dál bojuje, Lavrov nabídl rozmístění pozorovatelů

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu neutichly ani tuto noc. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v telefonických rozhovorech se svými protějšky v Baku a Jerevanu podle agentury TASS vyzval znepřátelené strany k dodržování příměří, domluveného v sobotu v Moskvě.

Sergej Lavrov
doporučujeme

Tento ruský pokus zprostředkovat klid zbraní ale podle agentury AP neuspěl kvůli nekompromisním postojům obou stran, které se opět vzájemně obvinily z nových útoků.

Ve snaze prosadit příměří nabídl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov rozmístění ruských pozorovatelů na frontové linii. "Pokládali bychom za naprosto správné, kdyby tam byli naši vojenští pozorovatelé, ale konečné slovo budou mít strany (konfliktu). Samozřejmě předpokládáme, že jak v Jerevanu, tak v Baku zohlední naše spojenecké vztahy," řekl Lavrov v ruském rozhlase.

Zdůraznil, že "neprodleně" by se měli sejít vojáci, aby dohodli mechanismus příměří, který "ještě nikdo nezačal posuzovat", přestože jde o "klíč k trvalému příměří". Lavrov v interview podle agentury Reuters také vyjádřil nesouhlas se stanoviskem Turecka, které několikrát opakovalo Baku, tedy že konflikt lze vyřešit vojensky.

Arménský premiér Nikol Pašinjan připustil, že během 18 dnů bojů byly arménské síly v Karabachu přinuceny částečně k ústupu. "Nepřítel změnil taktiku, diverzními přepady se snažil vyvolat chaos v našem týlu," řekl v poselství k národu. Současně podle agentury Interfax ujistil, že nyní je situace již plně pod kontrolou.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dnes obvinil Arménii, že se pokouší napadat ázerbájdžánské plynovody a ropovody. "Pokud se Arménie pokusí je ovládnout, mohu říci, že výsledek bude pro ně strašný," řekl tureckým novinářům.

Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky dnes ráno ohlásilo, že ázerbájdžánské síly obnovily ostřelování z raketometů a děl. "Podnikáme opatření k potlačení aktivity nepřítele," uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax. 

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že během noci ázerbájdžánské síly na řadě úseků fronty odrazily útočící arménské jednotky a na území Arménie, v pohraniční oblasti, přesným náletem zničily "legitimní vojenské cíle" v podobě několika taktických raket, údajně připravených k odpálení.

Arménské ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že arménští vojáci až dosud z arménského území neodpálili "ani jedinou raketu na Ázerbájdžán", ale teď si vyhrazují plné právo zasadit údery jakýmkoliv vojenským objektům v Ázerbájdžánu.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

K potyčkám mezi znepřátelenými stranami dochází často, ale současné boje, které vypukly 27. září, jsou označovány za nejtěžší od uzavření příměří v roce 1994 a vyžádaly si již stovky mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes 100 000 Bělorusů demonstrovalo, chystá se národní stávka

25.10.2020 19:39 Aktualizováno Více než 100.000 lidí dnes demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra…

Britská policie zasahuje kvůli incidentu na tankeru

25.10.2020 17:41 Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží dnes zasahovaly kvůli incidentu na ropném…

Kvůli pandemii propáslo 80 milionů dětí očkování proti obrně

25.10.2020 10:50 Kvůli koronavirové pandemii zmeškalo letos pravděpodobně na 80 milionů dětí do jednoho roku…

Koronavirem se v Rusku nakazilo již přes 1,5 milionu lidí

25.10.2020 09:41 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16.710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama