V Kosovu zatkli ženu, která vyzývala k pomstě za smrt Solejmáního

Kosovská policie zadržela proíránskou aktivistku, která vyzývala k "neomezené" odplatě za smrt íránského generála Kásema Solejmáního. Informoval o tom dnes server Balkan Insight. Velitele íránských jednotek Kuds v pátek na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa zabil v Iráku americký bezpilotní letoun.

Kásim Sulejmání

Kosovská protiteroristická jednotka potvrdila, že v úterý zatkla kosovskou ženu Ikballe Berishovou-Hudutiovou kvůli jejím výzvám na facebooku zveřejněným den po Solejmáního smrti. "Zabitím pána domu jste zabili všechny členy rodiny. Pomsta je povinnost a nemá žádné hranice," napsala. Post smazala poté, co se v Kosovu masově rozšířil.

Zvláštní prokurátor Blerim Isufaj potvrdil, že aktivistka byla obviněna kvůli veřejným výzvám k násilí. Před soudem stane ještě dnes či ve čtvrtek.

Podle kosovských médií se Berishová-Hudutiová v Kosovu dlouhodobě prezentovala jako zastánkyně islámské republiky a zpravodajským službám byla známa nejméně od roku 2015. Stála v čele šíitské nevládní organizace Kur’ani, kterou úřady v roce 2016 nechaly v rámci boje proti náboženskému extremismu zavřít. Aktivistka popírá, že se dopustila čehokoliv protiprávního. Až dosud proti ní nebylo vzneseno žádné obvinění.

Kosovské islámské společenství (BIK) se od výzev k pomstě distancovalo a označilo je za neislámské. "Její vyjádření, názory, postoje a kázání nemají nic společného s kosovským islámským společenstvím, tradičním výkladem islámu ani s islámskou vírou praktikovanou po staletí v Kosovu," uvedlo v prohlášení.

Dodalo, že Berishová-Hudutiová byla vyznavačkou šíitského islámu, který v dominantně sunnitském Kosovu nemá tradici. Šíitismus je jednou ze dvou hlavních větví islámu, která kromě Íránu převládá také v Iráku, Ázerbájdžánu a Bahrajnu.

Tradičně proamerické vedení Kosova rozkaz amerického prezidenta k zabití Solejmáního podpořilo. Prezident země Hashim Thaçi uvedl, že aktivity Íránu na Blízkém východě "způsobují teror, nestabilitu a celosvětové obavy".

Iráčtí Kurdští vůdci vyzvali ke zklidnění situace v regionu

Podpora vojenské koalice, kterou Spojené státy vedou proti teroristické organizaci Islámský stát, je velmi důležitá. Uvedli to dnes lídři částečně autonomního iráckého Kurdistánu a členy koalice vyzvali, aby nedopustili nový vzestup radikálních islamistů. Zároveň vyjádřili obavy z nynější vyostřené situace poté, co Irán odpálil v noci na dnešek na základny s americkými vojáky v Iráku rakety. Informovala o tom agentura Reuters.

"V souvislosti s nedávnými událostmi a zejména s ohledem na to, co se stalo ráno, kurdistánský region opakuje, že vojenské řešení v žádném případě problémy nevyřeší," stálo v prohlášení prezidenta, premiéra a předsedy parlamentu iráckého Kurdistánu.

Dokument zároveň uvedl, že irácký Kurdistán vyzývá ke zklidnění situace, dialogu a diplomatickému řešení problémů. "(Kurdistán) usiluje o stabilitu a mír a vyzývá všechny strany, aby Kurdistán nezatáhly do tohoto soupeření," stálo v materiálu.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje