V Libyi operuje skupina ruských vojáků, tvrdí server

V Libyi operuje skupina ruských vojáků, které velí zástupce velitele ruských výsadkových vojsk Andrej Cholzakov. Napsal to dnes ruský investigativní server Projekt. Ruští vojáci jsou podle něj v kontaktu s armádou východolibyjského maršála Chalífy Haftara a "periodicky ji podporují".

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Libye je v chaotickém stavu i osm let po skončení občanské války a svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Generál Chalífa Haftar o moc v zemi soupeří s premiérem mezinárodně uznané tripoliské vlády Fáizem Sarrádžem, který ovládá hlavní město a zbytek západní Libye. Haftar, který je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází, zahájil v dubnu tažení na Tripolis.

Haftar se těší sympatiím Moskvy, ale Rusko tvrdí, že jeho armádu nepodporuje. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov nedávno řekl, že Rusko do bojů v Libyi zapojeno není.

Podle tvrzení ruského serveru je štáb ruských sil v Benghází, jeho početní stav není znám. Haftarovi údajně Rusko dodává moderní zbraně, operace je konzultována s ruským ministrem obran Sergejem Šojguem.

Vojáci mají být podřízeni ruskému miliardáři Jevgeniji Prigožinovi, jehož polovojenské jednotky operovaly či operují i na ukrajinském Donbasu, v Sýrii, Iráku a Středoafrické republice. Prigožina ruská média řadí k důvěrníkům ruského prezidenta Vladimira Putina.

Informace serveru Projekt není možné nezávisle ověřit. Ruská provládní média uvádějí, že server, založený v roce 2018, má blízko k radikálnímu Putinově kritikovi Michailu Chodorkovskému a financují ho Spojené státy.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

20.09.2019 15:03 Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových…

Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

20.09.2019 12:17 Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním…

Děda hodil dvouletého vnuka do pece. Tvrdil, že je ďábel

20.09.2019 10:19 Dědeček hodil svého dvouletého vnuka do rozpálené pece, protože v něm viděl ďábla. Děsivý případ se…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama