V Libyi zahynul ruský novinář, bojoval jako žoldnéř. Kreml dělá, že o ničem neví

V Libyi přišel o život někdejší ruský novinář Jevgenij Žaksybaj Iljubajev z Jekatěrinburgu. V severoafrické zemi, zmítané občanskou válkou, působil jako žoldnéř z Vagnerovy skupiny, uvedl dnes server Znak.com s odvoláním na anonymní zdroje z okruhu známých pětapadesátiletého muže, pochovaného minulý týden v rodné vsi na Urale.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Iljubajev býval jako žurnalista známý hlavně na Urale, ale v posledních letech se z médií vytratil. "Opakovaně jezdil do oblastí ozbrojených konfliktů. Byl v Sýrii. Asi před rokem dostal medaili Za odvahu," citoval server žurnalistova známého a dodal, že medaili Za odvahu dostávali i pozůstalí po žoldnéřích, zabitých v Sýrii.

Iljubajevovi příbuzní byli asi před dvěma týdny pozváni k identifikaci těla, později pohřbeného v Novoorsku. Novinářovu smrt pak Znak.com potvrdil další zdroj z řad válečných veteránů z Donbasu. Úřady oficiálně Iljubajevovu smrt nekomentovaly. Ruské žoldnéřské armády nejsou zcela legální, připomínají ruská média; a tak se ani o zabití žoldnéřů neinformuje.

Vagnerova skupina je spojována se spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina, miliardářem Jevgenijem Prigožinem. Její příslušníci podle médií bojovali a umírali na východě Ukrajiny, v Sýrii i v Libyi, kde válčí na straně východolibyjského maršála Chalífy Haftara. Podle tisku také působí ve Středoafrické republice, Mosambiku, Súdánu či na Madagaskaru.

Opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v neklidné severoafrické zemi je podle ní tak tajná, že těla mrtvých zatím nechtějí úřady ani předat pozůstalým.

Ruská investigativní média už o zapojení ruských ozbrojenců do bojů v Libyi v minulosti informovala. Server Projekt v polovině září napsal, že ruské jednotce velí zástupce velitele ruských výsadkových vojsk Andrej Cholzakov. Haftar se těší sympatiím Moskvy, ale Rusko tvrdí, že jeho armádu nepodporuje.

Libye je v chaotickém stavu i osm let po svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Generál Haftar o moc v zemi soupeří s premiérem mezinárodně uznané tripoliské vlády Fáizem Sarrádžem, který ovládá hlavní město a zbytek západní Libye. Haftar, který je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází, zahájil v dubnu tažení na Tripolis.

Podle Meduzy padlo v Libyi až 35 Rusů z řad Vagnerovy soukromé armády. Těla mrtvých prý dříve nechtěli dopravit do Moskvy i kvůli demonstracím, které se ve městě konaly před komunálními volbami.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podle experta WHO je brzy vyhlásit pandemii koronaviru

24.02.2020 18:47 Na vyhlášení pandemie nového koronaviru je ještě brzy, řekl dnes odborník Světové zdravotnické…

Harryho a Meghan pobouřila ztráta značky Sussex Royal

24.02.2020 16:10 Princ Harry a vévodkyně Meghan odpočítávají poslední týdny v roli pracujících členů britské…

Britský soud rozhoduje o vydání Assange. Je to obyčejný zločinec, řekl…

24.02.2020 14:59 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange není bojovníkem za svobodu slova, ale obyčejným…

Dodik nevěří v zachování Bosny a Hercegoviny. Odtržení Republiky srbské…

24.02.2020 14:46 Předák bosenských Srbů Milorad Dodik potvrdil, že nevěří v budoucnost existence státu Bosna a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama