V Londýně byl opět poškozen Churchillův pomník, policie vandala zadržela

Britská policie zadržela muže, který podle ní při čtvrtečním klimatickém protestu v centru Londýna poškodil sochu bývalého premiéra Winstona Churchilla. Informoval o tom dnes list Evening Standard.

Winston Churchill
doporučujeme

Při protestu za lepší ochranu klimatu se na podstavci Churchillovy sochy na londýnském Parlamentním náměstí objevil nápis žlutou barvou, že bývalý premiér "je rasista". Muž, kterého krátce po činu policisté zadrželi, čelí obvinění z vandalství.

Podle listu Evening Standard zadržela londýnská policie v souvislosti s klimatickými protesty hnutí Extinction Rebellion (Vzpoury proti vyhynutí) od počátku září již 648 lidí.

Pomník Winstona Churchilla, který v čele britské vlády stál v letech 1940 až 1945 a 1951 až 1955, poškodili protestující letos již podruhé. Poprvé se na něm obvinění z rasismu objevilo po červnovém protestu příznivců hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Vandalský čin tehdy ostře odsoudila řada britských politiků včetně premiéra Borise Johnsona, který je velkým Churchillovým obdivovatelem.

V polovině června posprejovaly aktivistky také pražský Churchillův pomník. Později uvedly, že chtěly vyvolat debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu bojům za rovnoprávnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama