V Londýně začíná třídenní setkání ministrů zahraničí skupiny zemí G7

V Londýně dnes začíná třídenní setkání ministrů zahraničí vyspělých zemí sdružených ve skupině G7, kteří spolu poprvé od začátku pandemie covidu-19 budou hovořit osobně. Šéf britské diplomacie Dominic Raab setkání zahájí jednáním s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, napsala agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Británie, na níž nyní připadá rotující předsednictví skupiny, vidí setkání šéfů diplomacií jako příležitost upevnit vliv západních zemí na světové scéně. Chce rovněž diskutovat například o obnově života po pandemii, o boji proti změnám klimatu či o tom, jaký postoj zaujmout k Číně a Rusku.

Raab s Blinkenem budou podle očekávání médií hovořit rovněž o dlouho diskutované dohodě o volném obchodu mezi USA a Británií, kterou britský premiér Boris Johnson dlouhodobě představuje jako jednu z hlavních příležitostí, jež se jeho zemi otevřela po odchodu z Evropské unie.

Šéfové diplomacií budou připravovat půdu pro summit vůdců zemí G7 plánovaný na červen v Británii, na nějž podle plánu dorazí při své první oficiální zahraniční cestě také americký prezident Joe Biden. Ten se ujal úřadu letos v lednu a zavázal se, že obnoví spolupráci s tradičními spojenci USA, která za jeho předchůdce Donalda Trumpa pokulhávala.

Kromě zemí skupiny G7, do níž se vyjma Británie a USA řadí také Kanada, Francie, Německo, Itálie a Japonsko, pozval Raab do Londýna rovněž ministry z Austrálie, Indie, Jihoafrické republiky a Jižní Koreje.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama