V Moskvě a Petrohradu lidé demonstrovali proti možným změnám ústavy

Odpůrci změn v ruské ústavě, které minulý měsíc navrhl prezident Vladimir Putin, dnes demonstrovali v několika ruských městech. Kritici tvrdí, že změny v základním zákonu jen mají udržet Putina u moci i poté, co v roce 2024 skončí jeho čtvrtý mandát v čele státu. Prezident se chystá návrh změn předložit ke schválení ve všelidovém hlasování. To by se podle tisku mohlo uskutečnit v dubnu.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Moskevský kreml
doporučujeme

V Petrohradu prezidentovi odpůrci demonstrovali "za zachování ústavního zřízení" samostatně a po jednom, protože to je jediná forma protestu, která nevyžaduje předem povolení od úřadů, poznamenala agentura AFP. Přesto místní média hlásí nejméně 16 zatčených.

Policisté podle petrohradského serveru Fontanka jednu ze zatčených žen vláčeli po asfaltu a zadrženým tvrdili, že je odváží do lesa. Policie uvádí, že demonstranty zadržela, aby podali na strážnici vysvětlení. Někteří protestovali s karikaturami hlavy státu na transparentech.

V Moskvě se demonstraci, povolené úřady na místě poměrně vzdáleném od centra a organizovaném opoziční Levou frontou Sergeje Udalcova, se podle organizátorů sešly asi 3000 lidí, podle policie přibližně desetkrát méně. Udalcov podle agentury Interfax vybízel, aby se namísto "všelidového hlasování" konalo plnocenné referendum, které by změny v ústavě neschvalovalo v jednom balíku, ale po jednotlivých návrzích.

Na demonstraci zazněly také požadavky vrátit přírodní zdroje státu, znovu stanovit věk odchodu do důchodu na 55 let pro ženy a 60 let pro muže, omezit výši plateb za bydlení na nejvýše desetinu celkového příjmu domácnosti, progresivně zdanit bohaté či odvíjet platy státních představitelů od životního minima.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus není hrozba, tvrdí Lukašenko a uspořádal hokejový turnaj

29.03.2020 09:21 Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský…

Nakažený britský premiér vyzval občany, aby zůstali doma

29.03.2020 08:29 Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak…

Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách…

29.03.2020 06:36 Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince…

Británie má více než 1000 obětí koronaviru

28.03.2020 18:39 Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama