V okolí Černobylu vypukly další požáry. Co hrozí?

V okolí odstavené jaderné elektrárny v Černobylu dnes vinou silného větru propukly tři nové požáry. Úřady ujišťují, že nejsou rozsáhlé a neohrožují důležité objekty, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na hasiče. Silný vítr ale může komplikovat hašení, upozornila agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Černobyl
doporučujeme

Ze "zakázané zóny" v okolí elektrárny se po jaderné havárii z 26. dubna 1986 musely vystěhovat desítky tisíc lidí, ale zůstává tu úložiště jaderného odpadu či vojenské muniční sklady.

"Hasiči dál kropí vodou jednotlivá místa, kde doutnají povalené suché stromy a dřevní hmota a také rašelina. V důsledku poryvů větru v druhé polovině dne se situace zkomplikovala. Objevila se tři nová ohniska tlení, která ale nejsou rozsáhlá a nepředstavují vážné ohrožení," uvedl mluvčí hasičů. "Kriticky důležité objekty" ale podle něj nejsou nijak ohroženy. Do hašení se zapojila více než tisícovka hasičů se 120 kusy techniky, včetně dvou vrtulníků.

Radiační pozadí v asi 110 kilometrů vzdáleném Kyjevu zůstává podle úřadů "v rozmezí normy" a nepřekračuje přirozené radiační hodnoty.

Ukrajinští hasiči se na počátku měsíce po deset dnů namáhali s velkými lesními požáry u Černobylu, než 14. dubna jejich velitel ohlásil prezidentu Volodymyru Zelenskému, že požár je uhašen. Ale dodal, že tráva a porost budou doutnat ještě několik dnů.

Požáry v "zakázané zóně" Černobylu začaly 4. dubna a plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru, která poslala mraky jaderného materiálu po celé Evropě. Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po loni vysílaném a kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO. Černobyl je nicméně v současnosti uzavřen v rámci celostátních opatření proti šíření koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie v ukrajinském muzeu. Vyšetřovatelé zabavili Porošenkovi sbírku obrazů

29.05.2020 13:31 Ukrajinští vyšetřovatelé v jednom z kyjevských muzeí zabavili z rozhodnutí soudu soukromou sbírku…

VIDEO: Hromadná přestřelka taxikářů u Kyjeva, na místě zůstali zranění

29.05.2020 12:02 Tři zraněné si vyžádala přestřelka s účastí asi stovky lidí, živících se osobní dopravou, která se…

Rusko má rekordní růst úmrtí s covid-19, za den zemřelo 232 lidí

29.05.2020 10:23 Rusko dnes ohlásilo 8572 nových případů nákazy koronavirem a 232 úmrtí s chorobou covid-19 za…

Lékaři v Rusku čelí neuvěřitelnému tlaku. Vláda jim háže klacky pod nohy,…

29.05.2020 09:18 V Rusku lidé na rozdíl od jiných zemí lékařům a dalším zdravotníkům nevyjadřují vděk za to, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy