V Řecku zatkli 127 lidí kvůli porušení zákazů kvůli koronaviru, Srbsko nasadilo armádu

Srbsko ve snaze zastavit šíření koronaviru rozmístilo na hranice země a do ulic Bělehradu vojáky, v zemi platí výjimečný stav. Jak dnes uvedlo ministerstvo obrany, vojáci budou hlídat nemocnice, které pečují o nakažené pacienty, hraniční přechody, letiště a nádraží, kde se očekává větší množství lidí, napsala agentura AP.

Ilustrační foto

Země již dříve kvůli pandemii uzavřela své hranice pro cizince a požaduje karanténu pro srbské občany, kteří se vracejí ze zahraničí. Záleží to nicméně na zemi, ve které byli. Jedním z opatření, které Srbsko zavedlo, je i dobrovolný pobyt v izolaci pro všechny občany, výjimku tvoří jen cesty ven na nákup či do lékárny nebo vyvenčit psa. Lidem starším 70 let bylo doporučeno, ať své domovy neopouští vůbec.

Premiérka Ana Brnabičová uvedla, že jestliže lidé budou nařízení o izolaci i nadále ignorovat, což tak dnes v ulicích Bělehradu vypadalo, vláda vyhlásí zákaz vycházení. A na ten pak bude dohlížet policie. Srbsko má zatím 55 případů nákazy koronavirem.

Bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) vyhlásila stav katastrofy, což znamená, že úřady budou moci přijímat přísnější opatření ve snaze zastavit šíření viru. Informoval o tom premiér federace Fadil Novalić. Bosna zatím informovala o 24 případech nákazy, 20 z nich bylo zaznamenáno v druhém autonomním regionu - Republice srbské.

Řecká policie od čtvrtka zatkla 127 lidí, kteří porušili nařízení vydaná vládou kvůli šíření koronaviru. Informoval o tom dnes deník Kathimerini. Podle něj jde o majitele či provozovatele podniků, například kadeřnictví, kaváren či cukráren, které už minulý týden nařídila vláda uzavřít. Dnes vláda opatření zpřísnila, takže od středy musí být zavřeny všechny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic. Karanténu na celou zemi zatím řecká vláda nechystá, uzavřeny ale už byly dvě obce s velkým počtem nakažených.

"Nařízení vlády musí striktně dodržovat každý. Kdo je dodržovat nebude, musí si uvědomit, že ohrožuje veřejné zdraví. Budou-li v tomto chování pokračovat, musí čelit důsledkům," komentoval zatčení více než stovky osob ministr civilní obrany Michalis Chrysochoidis. Podle místních médií hrozí za porušení opatření vydaných vládou kvůli koronaviru pokuta, kterou vláda v neděli zvýšila ze 2000 eur na 5000 eur (135.000 Kč). Trestem ale může být výjimečně i vězení tři až pět let. Média neupřesnila, zda a kdy byli zatčení propuštěni. Zřejmě ale budou nyní čelit stíhání na svobodě.

V Řecku bylo zatím potvrzeno 331 případů nákazy a čtyři z nakažených zemřeli, informuje Greek Reprter. Už minulý týden vláda na 14 dní uzavřela všechny školy v zemi, poté nařídila uzavření muzeí, divadel, nákupních center či restaurací. V neděli oznámila uzavření hranic s Albánií a Severní Makedonií a přerušila lodní osobní dopravu s Itálií.

Dnes kromě zavření obchodů vláda nařídila dvoutýdenní domácí karanténu pro všechny, kdo přijedou do Řecka ze zahraničí. Vládní mluvčí Aristotelia Peloniová dnes uvedla, že vláda nezvažuje karanténu na celou zemi. Izolovány jsou ale už dvě vesnice v okrese Kastoria na severu Řecka, kde se potvrdil větší počet případů a odkud jsou hlášeny dvě úmrtí.

Také parlament omezil činnost, když zrušil jednání výborů a přítomnost poslanců omezil na jednoho z každé strany. Ve středu se má rozhodnout, zda bude parlament zcela uzavřen a jednání se budou konat prostřednictvím videokonferencí. K opatření vedení parlamentu sáhlo poté, co byl jeden z poslanců pozitivně testován na koronavirus.

Testu se podrobil i premiér Kyriakos Mitsotakis, u něhož se nákaza nepotvrdila, řekla dnes vládní mluvčí.

Řekové se v neděli večer připojili k akci svolané přes sociální sítě, v níž vyšli na balkony svých domovů zatleskat zdravotníkům za jejich nasazení v ošetřování nakažených. Následovali tak příkladu Itálie a Španělska, kde se podobné akce konaly před tím.

Opatření proti pandemii COVID-19 zavedl i Kypr, který rovněž umístí do povinné karantény všechny, kdo vstoupí do země a nemají lékařské potvrzení, že nakaženi koronavirem nejsou. Také Kypr oznámil uzavření barů, hotelů či nákupních center. Prezident Nikos Anastasiadis oznámil, že tisíce kyperských studentů, kteří nyní studují v cizině, dostanou každý 750 eur (si 20.200 Kč), aby zůstali v těchto dnech v zemi, kde studují.

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin…

27.09.2022 00:01 Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického…

Velká Británie oznámila rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku

26.09.2022 20:14 Aktualizováno Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Reaguje tak na podle Londýna…

Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin

26.09.2022 19:49 Aktualizováno Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety…

Rusko mlčí o možném uzavření hranic, letiště ale zpřísnila kontroly

26.09.2022 16:08 Rusko zatím nepřijalo žádné rozhodnutí o uzavření hranic v souvislosti s odchodem ruských občanů do…

Dva případy střelby v Rusku: Útočník zabil 15 lidí ve škole, střílelo se i…

26.09.2022 15:59 Aktualizováno Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Lukašenko: Moskva a Minsk nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu

26.09.2022 14:01 Bělorusko a Rusko nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu, uvedl dnes při jednání s ruským…

Zelenskyj informoval o nálezu dalších masových pohřebišť u Izjumu

26.09.2022 12:44 Ukrajinské úřady u Izjumu nalezly dvě další hromadná pohřebiště, uvedl ukrajinský prezident…

První muži povolaní v rámci ruské mobilizace začali přijíždět na vojenské…

26.09.2022 08:34 První skupiny mužů povolaných v rámci ruské částečné mobilizace začaly přijíždět na vojenské…

BBC: Nasazení viru ničícího nádory vzbuzuje naději u pacientů s rakovinou

26.09.2022 06:06 Jako slibná se po prvotních testech na pacientech ukázala být metoda léčby rakoviny za pomoci viru…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:48 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Související:

Právě se děje

reklama