V Rusku je přes 300 nakažených koronavirem, úřady krotí obavy. Finsko má první oběť

Počet Rusů nakažených koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o dalších padesát a přesáhl tři stovky. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zdravotnictví. Jedna žena nemoci COVID-19 podlehla. Největším centrem nákazy je Moskva a její okolí, nové případy ohlásil i Petrohrad.

Ilustrační foto
doporučujeme

Státem kontrolovaná ruská média se snaží mírnit obavy obyvatel z nekontrolovaného šíření nákazy, spíš než informace o nových nakažených média publikují zprávy o propuštěných z nemocnic, o práci na vývoji nových účinných léků, o připravenosti nemocnic a rozšiřující se výrobě roušek a respirátorů. Nemálo Rusů podle novinářů o oficiálních statistikách pochybuje.

Ministryně zdravotnictví Taťjana Golikovová dnes dokonce prohlásila, že počet plicních onemocnění se nyní v některých částech Ruska snižuje. Ani podle Kremlu žádný důvod k obavám a panice není. Úřady opakovaně ujišťují veřejnost, že potravin a léků je v distribuci dostatek. Podle agentury Interfax lidé zejména ve velkých ruských městech horečně nakupují.

V Petrohradě podle místního rozhlasu začala městská policie tvrdě postihovat osoby porušující povinnou karanténu. Využívá k tomu 40.000 uličních videokamer, které jsou údajně schopny rozeznat provinilce nejen na chodnících, ale i za volantem. V infekčních odděleních petrohradských nemocnic je 12 lidí.

Na předměstí Moskvy vyrůstá nové infekční centrum, které má se zvládnutím epidemie v ruské metropoli výrazně pomoci. Stavba ale podle všeho nepostupuje dostatečně rychle, protože moskevská radnice na nedostavěných objektech rozmístila "motivační" plakáty.

Podle moskevského rozhlasu je na jednom z nich vyobrazen buldozer drtící zelené stvoření představující koronavirus. "Stavbaři, toto středisko potřebujeme!" nabádá jiný plakát dělníky k rychlejšímu tempu. "Unaven? Vykliď pracovní místo skutečným borcům," stojí na dalším plakátě vedle obrazu svalnatého budovatele s kladivem v ruce.

Ve Finsku mají první oběť koronaviru. Podle úřadů zemřel starší pacient v Helsinkách. Případů nákazy je nyní 521, o 71 více než v pátek. Informoval o tom dnes finský institut národního zdraví (THL). "Je to velice politováníhodné, ale nikoli překvapivé," uvedl THL ve svém prohlášení.

Ve Finsku testy prvního člověka s koronavirem odhalily už 30. ledna, počet případů se ale začal zvyšovat až v březnu. V prvním březnovém týdnu byly nakažených pouze dvě desítky, pak ale infikovaných začalo násobně přibývat.

V úterý, kdy počet nakažených dosáhl čísla 319, vláda rozhodla, že od čtvrtka omezí provoz na hranicích. Ve středu byla přerušena železniční doprava s Ruskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus dopadá na ženy a samoživitelky. Prestižní deník vyzývá k akci

12.07.2020 00:01 NÁZOR - Již několik měsíců veřejnost ví, že existuje propastný rozdíl v míře rizika, které nemoc…

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Související:

Právě se děje

Další zprávy