V Rusku klesl denní přírůstek nakažených koronavirem pod devět tisíc

Denní přírůstek nově nakažených v Rusku se za posledních 24 hodin znatelně snížil ve srovnání s předchozím dnem a v květnu poprvé klesl pod devět tisíc. Nicméně tento ukazatel je relativně dál vysoký. Ve srovnání s předchozími dny opět mírně klesl počet případů úmrtí nakažených pacientů. Vyplývá to z údajů, které dnes oznámil krizový štáb. Premiér Michail Mišustin míní, že se růst onemocnění koronavirem v zemi už podařilo zastavit.

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Situace s šířením koronavirové infekce v naší zemi není jednoduchá, ale už lze konstatovat, že růst nemocnosti se podařilo zastavit," řekl podle agentury Interfax Mišustin na zasedání předsednictva koordinační rady pro boj s koronavirem poté, co byly zveřejněny nové údaje krizového štábu.

Podle premiéra je 27 z 85 ruských regionů podle objektivních ukazatelů připraveno začít postupně zmírňovat protinákazová opatření díky tomu, že v těchto oblastech šíření infekce pokleslo.

Předseda ruské vlády se sám koronavirem nakazil a od 30. dubna je v péči lékařů. Informace o tom, že by se už zcela vyléčil, ještě zveřejněna nebyla, ale zřejmě se začal aktivněji zapojovat do práce svého kabinetu.

Během neděle testy potvrdily 8926 nových případů infekce, za sobotu jich štáb hlásil 9709. Od začátku epidemie spojené s koronavirem úřady nyní registrují ve všech regionech Ruské federace dohromady 290.678 lidí, kteří se koronavirem SARS-CoV-2 nakazili.

Denní údaje o úmrtí pacientů s koronavirem jsou v Rusku nadále vyrovnané, nicméně přes víkend poklesly. V sobotu dopoledne krizový štáb hlásil 113 zemřelých, v neděli 94 a dnes 91. Celkem obětí spojovaných s koronavirem v zemi se 146 miliony obyvatel zatím evidují 2722.

Na druhé straně z nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem, se za posledních 24 hodin v Rusku uzdravilo dalších 2836 pacientů. Vyléčených je nyní celkem 70.209.

Prezident Vladimir Putin dnes podle listu Kommersant uvedl, že situace s pandemií v Dagestánu vyžaduje operativní zásah zvenčí, vzhledem k vysoké úmrtnosti v autonomní republice s asi třemi miliony obyvatel, ležící na severním Kavkaze. V Dagestánu úřady až dosud registrovaly 3460 potvrzených případů a 29 úmrtí. Tamní ministryně zdravotnictví Džamaludina Gadžiibragimovová však připustila, že "se započtením nemocných na zápal plic" jde o více než 13.000 pacientů, z nichž více než 600 zemřelo. Komplikacím souvisejícím s nákazou koronavirem podlehlo rovněž asi 40 zdravotníků. Podle Putina se ukázalo, že hlavní problém představuje pozdní vyhledání lékařské pomoci, protože nakažení se raději léčí sami doma. Prezident nařídil federálnímu ministerstvu zdravotnictví a dalším úřadům podniknout kroky ke zlepšení situace, včetně postavení polní nemocnice s nejméně 200 lůžky. Dagestán je podle Kommersantu v pořadí pátým nejpostiženějším regionem v zemi.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters už zřizuje mobilní polní nemocnici také pro horníky největšího zlatého dolu na Sibiři, který patří společnosti Poljus. Zřízení nemocnice s 1100 lůžky u dolu Olimpiada, ležícího asi 550 kilometrů severně od Krasnojarsku, svědčí podle Reuters o odhodlání udržet těžbu v chodu i uprostřed pandemie. "Důl pokračuje v práci, těžba probíhá nepřetržitě," sdělila společnost Poljus, která je největším těžařem zlata v Rusku.

V Krasnojarském kraji se podle výsledků prvních testů nakazilo koronavirem 866 horníků společnosti Poljus, u čtyř stovek z nich infekci potvrdil i druhý test. Na důl Olimpiada připadá asi polovina těžby firmy Poljus.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Rusko opět hlásí přes 8000 nových případů nákazy, školy v Moskvě budou mít…

29.09.2020 11:09 Rusko dnes oznámilo 8232 nových případů nákazy koronavirem a 160 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama