V Rusku odsoudili exmanažerku k 15 letům vězení, podle verdiktu prováděla špionáž

Moskevský městský soud dnes poslal na 15 let do vězení někdejší vysoce postavenou manažerku holdingu Inter RAO, který obchoduje s elektřinou a teplem v Rusku a okolních státech. Karinu Curkanovou uznal vinnou ze špionáže pro Moldavsko, informovala agentura TASS. Obhájci se chtějí proti verdiktu odvolat.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco obhajoba žádala zproštění viny, obžaloba pro Curkanovou navrhovala trest 18 let vězení. Případ měl na starosti stejný vyšetřovatel, který vede případ novináře Ivana Safronova, obviněného z údajné spolupráce s českou rozvědkou.

Podle obžaloby Curkanová předávala moldavské tajné službě informace o dodávkách elektrické energie na území Ukrajiny. Vyšetřovatel tvrdí, že na tuto tajnou spolupráci přistoupila 16. srpna 2004 a že v roce 2015 předala moldavské rozvědce elektronickou verzi návrhu důležitého dokumentu ruského ministerstva energetiky, který se týkal "některých aspektů jednání ruských energetických společností" v oblasti mezinárodní spolupráce.

Souzená vinu odmítá a tvrdí, že se nikdy nesetkala se zástupci zahraničních tajných služeb a že nikdy neviděla dokument, z jehož předání je obviněná. Své trestní stíhání spojuje se snahou odstranit ji z funkce. Od svého zatčení v roce 2018 je držena ve vazbě.

Třiačtyřicetiletá Curkanová je ruská občanka. Ve společnosti měla na starosti vývoz a dovoz elektřiny a podnikání v Moldavsku, kde dříve studovala. Než postoupila na vyšší příčky vedení Inter RAO, řídila ve firmě divizi Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko.

Šéfem správní rady Inter RAO je Igor Sečin, šéf ropného koncernu Rosněfť, pokládaný za blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama