V Rusku se konají regionální volby, otestují vládnoucí stranu

Ruští voliči dnes hlasují v místních volbách, které jsou vnímány jako velký test pro vládnoucí prokremelskou stranu Jednotné Rusko. Hlasování rozhodne o složení řady regionálních parlamentů a městských rad, zároveň se také konají volby části gubernátorů a doplňovací volby do Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Moskva
doporučujeme

Hlasování přichází poté, co byl 20. srpna hospitalizován opoziční vůdce Alexej Navalnyj. Ten je v současné době v nemocnici v Berlíně a němečtí experti uvedli, že byl s největší pravděpodobností otráven.

Spolupracovníci Navalného obviňují ruského prezidenta Vladimira Putina, že dal k otravě opozičníka příkaz, což Kreml rezolutně odmítá. Navalnyj před místními volbami podporoval klíčové soupeře Jednotného Ruska, které označil za "stranu podvodníků a zlodějů".

Tým Navalného vyzýval Rusy, aby hlasovali takticky a podpořili ty kandidáty, kteří mají největší šanci porazit politiky z prokremelské strany. V některých oblastech se jedná o lidi přímo spojené s Navalným, v jiných regionech o komunisty či nacionalisty, uvedla stanice BBC. Spolupracovníci Navalného se domnívají, že tato kampaň mohla být důvodem útoku na opozičníka.

Na příští rok jsou v Rusku plánovány parlamentní volby a mezi voliči roste nespokojenost se stranou Jednotné Rusko kvůli nepopulární důchodové reformě, klesajícím příjmům a korupci.

Prokremelská strana utrpěla před rokem v regionálních volbách ztráty, ve většině regionů však dokázala parlamentní křesla obhájit. Volby v Moskvě byly silně zpochybňovány a vyvolaly masové protesty.

Ruská volební komise kvůli koronavirové krizi dovolila tentokrát voličům hlasovat v pátek a v sobotu předčasně, dnešek je ale pro desítky milionů voličů hlavním hlasovacím dnem. Otevřeno je více než 56.000 volebních místností, které jsou rozprostřeny přes 11 časových pásem. Rozložení voleb do tří dnů kritizovala opozice, protože podle ní je v takovém případě větší prostor pro případnou manipulaci hlasování.

Podle agentury DPA jsou noví gubernátoři voleni v 18 regionech, v 11 dalších hlasují voliči o složení místních parlamentů a ve 22 městech rozhodují o nové podobě městských rad. V dalších oblastech se volí poslanci Státní dumy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

21.09.2020 14:17 Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov…

Běloruská policie při nedělních demonstracích zatkla 442 lidí

21.09.2020 12:51 Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v…

Denní přírůstek nakažených v Rusku opět překročil 6000, roste bilance…

21.09.2020 10:50 V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a třetí den po sobě je vyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama