V Rusku se covidem nakazilo již přes 2,5 milionu lidí. Polsko si zajistilo 60 milionů dávek vakcín

Rusko dnes oznámilo 26.097 nových případů nákazy koronavirem a 562 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 28.142 nově potvrzených případů a 456 úmrtí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 2,5 milionu lidí, z nichž 44.159 nákaze podlehlo, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb.

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii.

Z hlediska počtu obětí je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, na desáté příčce.

Polsko nakoupilo více než 60 milionů dávek vakcíny proti koronaviru od šesti výrobců, oznámil dnes premiér Mateusz Morawiecki na facebooku s tím, že nyní nastává čas "velké výzvy" v podobě národního očkovacího programu.

Program počítá se zřízením centrálního registru všech očkovaných, aby bylo možné je monitorovat. Jako první při očkování přijdou na řadu zdravotníci, personál a osazenstvo pečovatelských domovů, uniformované služby a lidé starší 65 let, uvedl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Následovat by měli učitelé a chroničtí pacienti.

Vlastnímu očkování má předcházet kampaň v médiích, která má převědčit většinu Poláků, aby se nechali dobrovolně očkovat. Niedzielski před novináři opakovaně ujišťoval, že vakcíny jsou bezpečné a vyzkoušené na desítkách tisíc dobrovolníků. Očkovaní nebudou muset do karantény po setkání s infikovanou osobou, ani se na ně nebudou vztahovat omezení ohledně počtu lidí při domácích setkáních.

Morawiecki před necelým týdnem ujistil, že očkování bude dobrovolné a zdarma. Doufal, že první dávky budou pro obyvatele k dispozici v únoru.

Morawiecki se ani tehdy, ani dnes nezmínil, zda si Polsko zajistilo desítky milionů dávek vakcín samostatně, anebo v rámci společné dohody členských zemí Evropské unie; Varšava je aktuálně s Bruselem na kordy kvůli sporu o provázanost peněz z fondů EU s respektováním pravidel právního státu.

Evropská komise objednává jednotlivé slibné vakcíny ve velkém tak, aby je měly k dispozici všechny členské státy. Například nákup až 300 milionů dávek vakcíny od Pfizeru a BioNTechu schválila už v listopadu. Brusel už má smlouvy také s výrobci AstraZeneca, Moderna, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac.

Unijní Evropská agentura pro léčivé přípravky zatím žádnou vakcínu proti covidu-19 neschválila a před týdnem oznámila, že přípravek od Pfizer/BioNTech doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci 29. prosince. Británie tuto vakcínu začala aplikovat dnes; britská léková agentura MHRA ji povolila už 2. prosince. V USA se má regulátor FDA radit o podmínečném schválení očkovací látky ve čtvrtek.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že během uplynulého dne přibylo v zemi 8312 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 411 úmrtí. V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než milion lidí, z nichž 20.592 nákaze podlehlo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama