V Rusku se upálil aktivista, šlo mu o zachování místního jazyka

V autonomním Udmurtsku na východě evropské části Ruska se dnes upálil místní vědec a aktivista, který se zasazoval za zachování udrmurtského jazyka, včetně jeho výuky ve školách. Muž, který měl u sebe plakát, se zapálil u sídla republikového parlamentu v Iževsku. Podle zpravodaje listu Kommersant utrpěl těžké popáleniny, kterým v nemocnici podlehl. Jednání sněmu bylo o dva týdny odloženo.

Oheň, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle médií se upálil devětasedmdesátiletý Albert Razin, což později potvrdili vyšetřovatelé. Před činem prý připravil provolání k poslancům, v němž varoval před zánikem udmurtského etnika.

Razin byl nositelem titulu zasloužilého vědce, kandidát věd v oboru filozofie, docent a na místní univerzitě od roku 1992 vedl jeden z ústavů, který ale postupně přišel o všechny pracovníky. Sám už byl v důchodu.

"Albert byl zapáleným stoupencem myšlenky návratu k tradicím, k dávnému životu udmurtského vesnického společenství, v čemž viděl perspektivu přežití národa. Moderní formy života, blízké mládeži, nepřijímal. Chtěl mládež přesvědčit, aby se vrátila ke kořenům a tradičnímu způsobu života," poznamenala ministryně Larisa Buranovová, která má v Udmurtsku na starosti národnostní politiku.

Buranovová se ale nedomnívá, že by jazykové otázky byly v republice nějak vyhroceny. Jak řekla, aktivně pracuje na zachování domorodé řeči v moderní podobě.

Udmurtsko leží v Povolží, má asi 1,5 milionu obyvatel, z toho tři pětiny tvoří Rusové a více než čtvrtinu Udmurti. Úřední jazyky jsou dva, ruština a udmurtština.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 10:30 Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Pandemie s námi bude dlouho, připravte se na další nemoci, vyzvala státy…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu varovala, že koronavirová pandemie bude…

Norsko zakázalo zakotvit výletním lodím s více než 100 lidmi

03.08.2020 21:00 V norských přístavech nesmějí ode dneška vystupovat lidé z výletních lodí, na jejichž palubách je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama