V Rusku se upálil aktivista, šlo mu o zachování místního jazyka

V autonomním Udmurtsku na východě evropské části Ruska se dnes upálil místní vědec a aktivista, který se zasazoval za zachování udrmurtského jazyka, včetně jeho výuky ve školách. Muž, který měl u sebe plakát, se zapálil u sídla republikového parlamentu v Iževsku. Podle zpravodaje listu Kommersant utrpěl těžké popáleniny, kterým v nemocnici podlehl. Jednání sněmu bylo o dva týdny odloženo.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Oheň, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle médií se upálil devětasedmdesátiletý Albert Razin, což později potvrdili vyšetřovatelé. Před činem prý připravil provolání k poslancům, v němž varoval před zánikem udmurtského etnika.

Razin byl nositelem titulu zasloužilého vědce, kandidát věd v oboru filozofie, docent a na místní univerzitě od roku 1992 vedl jeden z ústavů, který ale postupně přišel o všechny pracovníky. Sám už byl v důchodu.

"Albert byl zapáleným stoupencem myšlenky návratu k tradicím, k dávnému životu udmurtského vesnického společenství, v čemž viděl perspektivu přežití národa. Moderní formy života, blízké mládeži, nepřijímal. Chtěl mládež přesvědčit, aby se vrátila ke kořenům a tradičnímu způsobu života," poznamenala ministryně Larisa Buranovová, která má v Udmurtsku na starosti národnostní politiku.

Buranovová se ale nedomnívá, že by jazykové otázky byly v republice nějak vyhroceny. Jak řekla, aktivně pracuje na zachování domorodé řeči v moderní podobě.

Udmurtsko leží v Povolží, má asi 1,5 milionu obyvatel, z toho tři pětiny tvoří Rusové a více než čtvrtinu Udmurti. Úřední jazyky jsou dva, ruština a udmurtština.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama