V Rusku se zdravotníci nedomůžou odškodnění, Putin přitom sliboval hory doly

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil vyplatit peníze pozůstalým po zdravotnících, které o život připravil koronavirus. Ale získat toto odškodnění je velice složité až nemožné, tvrdí podle agentury Reuters lidé obeznámení s problémem na vlastní kůži. Kreml sice připouští jisté potíže, ale tvrdí, že už dal věci do pořádku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zdravotní sestra Jelena Nikonorovová nastoupila do nové práce v nemocnici ve městě Belebej s 60.000 obyvateli v Povolží 1. dubna. O dva dny později musela na nemocenskou a o měsíc později zemřela. Úmrtní list potvrzuje, že přišla do styku s koronavirem. Místní úředníci ale tvrdí, že její smrt s prací nesouvisela, a tedy ani její příbuzní nemají nárok na kompenzaci, informuje Reuters.

Putin nařídil vyplácet částku 2,7 milionu rublů (asi 912.000 Kč) rodinám zdravotníků, kteří umřeli poté, co se nakazili při léčbě pacientů s koronavirem. Ti zdravotníci, co se nakazí, ale přežijí, mají nárok na jednorázovou částku 68.811 rublů (asi 23.250 Kč).

Ale pozůstalí po třech lékařích a pěti zdravotnících, kteří podlehli nákaze, řekli Reuters, že mají problémy se získáním odškodnění kvůli byrokratickým překážkám.

"Maminka celý život pracovala ve zdravotnictví," řekl syn Nikonorovové Pavel, který se obrátil na Putina se žádostí o pomoc při objasnění matčina úmrtí.

Je těžké zjistit, nakolik jsou potíže s odškodněním rozšířené, ale mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov připustil, že problémy v tak velké zemi nevyhnutelně vznikají, ale Kreml se již snaží sjednat pořádek. "Bylo by špatné dělat si celkový obrázek na základě jednotlivých případů," řekl. Na nápravu se podle něj vynakládá "obří úsilí". Ohledně Nikonorovové se ale nedokázal vyjádřit: Putin dostává mnoho dopisů a Kreml se snaží každý zpracovat, ale tyto věci vyžadují čas.

Rusko zaznamenalo více než 500.000 potvrzených případů nákazy a 6532 úmrtí. Světová zdravotnická organizace zpochybnila přesnost údajů o úmrtnosti, která je na tak velkou zemi relativně nízká, poznamenal Reuters a dodal, že i pozůstalí po tisících obětech, kteří se nakazili, si stěžovali, že koronavirus nebyl uveden v úmrtních listech jako příčina smrti. Kreml ale popřel jakékoliv nepřesnosti v oficiálních údajích.

Šestapadesátiletá Nikonorovová trpěla cukrovkou, ale hlavně měla pouze roušku na ochranu před nákazou, tvrdí její syn. Tři další zdravotníci, kteří se nakazili, uvedli, že nebyli při léčbě testováni na koronavirus, a tak na odškodnění nemají nárok.

"Musíte bojovat, abyste prokázali, že jste onemocněli v práci," řekla Antonina Sedovová, pracující jako ošetřovatelka v petrohradském ústavu, kde se podle primáře nakazilo koronavirem 111 z 2100 zaměstnanců. Sama se nakazila, ale odškodnění dosud nezískala. "Pro náčelníky nejsme ničím víc než švábi," napsala v dopise Putinovi. Nemocnice zatím vyřešila 68 případů odškodnění.

Jen v Petrohradu se nakazily více než čtyři tisícovky zdravotníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy