V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5394 případů a 79 obětí. Rusko v pondělí oznámilo, že tři jeho laboratoře budou schopny od září vyrábět vakcíny, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala k dodržování protokolu platného při vývoji očkovacích látek.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 861.423 lidí, z toho 14.351 nákaze podlehlo. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. Dodala, že denní přírůstek nových případů je nejnižší od 23. dubna. 

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně, je Rusko co do počtu nakažených celosvětově na čtvrtém místě za Spojenými státy, Brazílií a Indií, ale podle počtu úmrtí je na místě jedenáctém. Pokud se vezme v úvahu počet mrtvých se zřetelem k počtu obyvatel, pak je Rusko podle JHU nyní až na 41. místě.

Ruské oficiální údaje o zemřelých ale budí zejména v západních médiích pochybnosti. Někteří demografové předpokládají, že přesnější obrázek vznikne až porovnáním letošních údajů o úmrtnosti s předchozími lety.

Rusko tvrdí, že jeho laboratoře budou schopny od začátku příštího roku dodávat "miliony" očkovacích látek. "Všechny vakcíny a přípravky k tomu určené musejí projít nejrůznějšími zkouškami a testy, než je jejich použití schváleno," řekl dnes mluvčí WHO Christian Lindmeier k dotazu na ruské oznámení týkající se očkovací látky. "Existují jasné pokyny a pravidla na to, aby se postupovalo bezpečně a účinně. Někdy vědci ohlásí objev, což je samozřejmě výborná zpráva. Je ale velký rozdíl mezi nalezením možnosti, jak získat vakcínu, a dokončením všech potřebných ověřovacích kroků," dodal Lindmeier. WHO podle něj z Ruska zatím nedostala nic oficiálního.

Podle ruské zprávy budou schopny od září tři pracoviště vyrábět vakcínu vyvinutou v laboratoři epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov v rozhovoru s agenturou TASS řekl, že podle prvních odhadů bude Rusko "letos schopné vyrobit každý měsíc několik set tisíc očkovacích dávek a od začátku příštího roku pak až několik milionů". S Gamalejovou laboratoří spolupracuje ministerstvo obrany, které tvrdí, že klinické testy provedené na vojácích prokázaly zjevnou "imunitní reakci proti koronaviru bez jakýchkoli vedlejších účinků nebo anomálií".

Agentura AFP napsala, že někteří vědci vyjádřili pochybnosti nad postupem v Rusku a mají obavy, že tam byly některé etapy ověřování přeskočeny. Ve světě se zabývá vývojem vakcíny několik pracovišť a zatím je známo 26 slibných preparátů, které jsou ve stadiu klinických testů, a 139 dalších je v preklinickém stadiu.

Na Ukrajině počet nových případů opět překročil tisícovku: tamní úřady podle agentury Interfax-Ukrajina hlásí 1061 nově nakažených a 26 nových obětí za uplynulých 24 hodin. O den dříve bylo 990 nových případů. Rekord padl 30. července v podobě 1197 nakažených. Celkem se od začátku pandemie na Ukrajině nakazilo 74.219 lidí, z toho 1764 pacientů zemřelo.

Počet nově nakažených během posledních dvou měsíců prudce stoupl poté, co Ukrajina začala koncem května postupně uvolňovat protikoronavirová opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama