V Srbsku strmě roste počet nakažených koronavirem, Vučić pochybení odmítá

V Srbsku za poslední den přibylo téměř 500 potvrzených případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší nárůst od začátku epidemie v zemi. Informovala o tom místní média s odvoláním na zdravotnické úřady. Severní Makedonie a Bosna a Hercegovina dnes shodně překonaly hranici 10.000 nakažených.

Aleksandr Vučič
doporučujeme

Srbsko se sedmi miliony obyvatel za posledních 24 hodin evidovalo 467 nakažených a osm obětí s covidem-19. Aktuálně největšími ohnisky infekce je metropole Bělehrad a další velká města Novi Sad a Kragujevac. Členka krizového štábu Darija Kisičová Tepavčevičová uvedla, že vláda s ohledem na rychlé šíření nákazy zvažuje možnost zavedení povinné karantény pro cestovatele z vybraných zemí, kteří do Srbska přijedou.

Začátkem července se v Bělehradě uskutečnilo několik demonstrací proti chystanému obnovení zákazu vycházení v hlavním městě, které se neobešly bez násilností a zatýkání. Účastníci protestů dávali najevo nesouhlas se způsobem, jakým prezident Aleksandar Vučić koronavirovou krizi řeší.

Už 2600 lékařů, učitelů, umělců či opozičních představitelů podepsalo petici, v níž žádají odvolání krizového štábu, zřízeného pro koordinaci boje proti epidemii. Vučić jakékoli pochybení v souvislosti s koronavirem odmítá a tvrdí, že vládní opatření jsou účinná a pomoc zdravotníkům včasná. Kritiku krizového štábu odmítl jako politicky motivovanou.

Dramatická situace je rovněž v sousední Severní Makedonii, která dnes ohlásila dalších 152 odhalených případů koronavirové infekce. Celkový počet nakažených tím o 86 přesáhl hranici 10.000. V zemi s pouhými dvěma miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 již 460 lidí.

Úroveň 10.000 nakažených dnes překonala také Bosna a Hercegovina, která si za posledních 24 hodin připsala 263 nakažených. Celkově už úřady v zemi s 3,3 miliony lidí evidují 10.325 infikovaných.

V Chorvatsku nákaza v posledních dnech mírně ustupuje. Za posledních 24 hodin zde evidovali 65 nových případů, což je pokles již čtvrtým dnem po sobě. Stát se čtyřmi miliony obyvatel, který je častým dovolenkovým cílem Čechů, od začátku epidemie registruje 4857 nakažených a 136 obětí. Nejvíc nakažených hlásí vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Michel v Kyjevě slíbil, že EU zachová sankce vůči Rusku

02.03.2021 21:55 Evropská unie zachová sankce, které zavedla vůči Rusku kvůli jeho podpoře proruských separatistů na…

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama