V Tbilisi se opět demonstrovalo proti výsledku voleb

Tisíce lidí se dnes opět sešly v centru Tbilisi, aby vyjádřily podporu opozici, která odmítá uznat výsledek říjnových parlamentních voleb. Demonstranti požadují nové hlasování i odchod šéfky volební komise. V gruzínské metropoli se demonstrovalo už v neděli, zranění tehdy utrpělo 27 lidí, informovala s odvoláním na ministerstvo vnitra agentura DPA.

Tbilisi, Gruzie
doporučujeme

Parlamentní volby se v Gruzii konaly 31. října. Podle státní volební komise je vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho se 48,23 procenta hlasů, největší opoziční strana Sjednocené národní hnutí (UNM) získala 27,18 procenta hlasů. Osm opozičních stran včetně UNM nicméně po vyhlášení výsledků oznámilo, že budou kvůli volebním podvodům bojkotovat parlament.

Na jejich podporu vyšly už v neděli do ulic hlavního města tisíce lidí. Podle dnešního sdělení ministerstva vnitra při střetech demonstrantů s policií utrpělo zranění 27 lidí. Bylo mezi nimi 14 policistů, tři novináři a deset protestujících. Podle ministerstva se demonstranti chovali "násilně", a proto proti nim použili policisté slzný plyn a vodní děla. Devatenáct z nich vzala policie do vazby.

Také dnes vyšly do ulic Tbilisi tisíce lidí. V souladu s požadavky opozice volali po nových volbách a odchodu šéfky volební komise Tamar Žvanijaové. Podle agentury DPA se i dnes demonstranti střetli s policií a několik jich skončilo ve vazbě.

Zástupci Gruzínského snu obvinění opozice odmítají. Mezinárodní pozorovatelé uvedli, že volby byly svobodné, i když se vyskytly některé nesrovnalosti.

Do ulic hlavního města vyšli Gruzínci navzdory tomu, že od dnešních 22:00 (19:00 SEČ) začal platit v největších městech země noční zákaz vycházení, který má zabránit šíření koronaviru.

Další velký protest opozice se chystá na sobotu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama