"Válka pokračuje!" Tisíce Ukrajinců demonstrovaly proti kapitulaci před Ruskem

Tisíce lidí dnes v centru Kyjeva protestovaly proti udělení autonomie územím ovládaným povstalci v Donbasu na východě Ukrajiny, jak přislíbil nový prezident Volodymyr Zelenskyj v rámci snah o urovnání konfliktu. Zelenského příslib chápou jeho odpůrci jako přílišný ústupek Rusku.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Policie odhadla, že demonstrace "Zastavíme kapitulaci" se na náměstí Nezávislosti, takzvaném Majdanu, zúčastnilo na 10.000 lidí, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu. Na pořádek dohlížely asi tři stovky strážců pořádky, incidenty policie nezaznamenala. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na 15.000.

"Ne kapitulaci! Ne amnestii," skandoval dav, ve kterém byly i transparenty "Válka pokračuje". Zněla i hesla namířená proti Zelenskému.

"Všichni chceme mír, ale mír a kapitulace jsou dvě rozdílné věci. Za to lidi neumírali," řekl agentuře AFP demonstrant Mykola, který po dva roky bojoval proti separatistům v ruskojazyčném Donbasu.

"Vyhrazujeme si právo pokračovat v boji. Pokud zítra zazní rozkaz se stáhnout (pro ukrajinskou armádu), budeme moci zaujmout její pozice," varoval jeden z velitelů dobrovolnického praporu Ajdar, kontroverzní jednotky, kterou mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obviňuje ze spáchání válečných zločinů.

"Ukrajina je pět let ve válce, ve které jsem přišel o několik kamarádů - a teď nám říkají, že zbytečně," postěžoval si AP voják Ihor Roščenko. "Jediný muž nás může neuváženými kroky připravit o naši zem," dodal.

Podobné demonstrace s heslem "Ne kapitulaci" se podle listu Ukrajinska pravda odehrály ve většině oblastních měst po celé Ukrajině a také v cizině. Ve Lvově, pokládaném za baštu ukrajinských nacionalistů, se sešla asi tisícovka lidí.

Mírový proces na východě Ukrajiny, kde od jara 2014 válčí vojska prozápadní vlády v Kyjevě a proruští separatisté, na roky uvízl v mrtvém bodu, ale v poslední době lze zaznamenal náznaky pokroku. Dubnové zvolení herce a politického nováčka Zelenského do čela státu umožnilo obnovit dialog s Ruskem, což minulý měsíc vyústilo v důležitou výměnu vězňů mezi oběma státy.

Další krůček kupředu tento týden představoval ukrajinský podpis pod dokumentem slibujícím budoucí autonomii povstaleckým územím. Jde ale o výbušné téma pro nacionalisty, kteří tento ústupek pokládají za nepřijatelný. Zelenskyj obhajoval tuto úmluvu jako nezbytný krok k uspořádání summitu s vůdci Ruska, Francie a Německa, který by mohl přiblížit mír na východě země.

Konflikt v Donbasu, který si vyžádal na 13.000 mrtvých, se zdá od podpisu mírových dohod v Minsku v roce 2015 do značné míry zmražený, přestože stále vypukají sporadické přestřelky. Politická část mírových dohod, včetně udělení zvláštního statusu povstaleckým územím, se ale nikdy neposunula k realizaci, podotkla agentura AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký má dopad uzavření barů ve 22 hodin? Profesor je vůči opatření…

02.10.2020 00:01 NÁZOR - Zdá se, že každý aspekt koronavirové pandemie je zpochybňován, konstatuje psycholog Robert…

Vakcína proti covidu: Svatý grál, který život k normálu jen tak nevrátí

01.10.2020 22:00 I když se podaří vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru, život se do jara k normálu nevrátí,…

Británie zavede nový systém restrikcí

01.10.2020 21:55 Britská vláda chce brzy představit nový třístupňový systém, který by obyvatelům Anglie zpřehlednil…

Britský soud rozhodne o vydání Assange do USA na začátku ledna

01.10.2020 21:10 Britský soud rozhodne o vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států 4.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama