Válka změnila Rusko k nepoznání. Co vše je od začátku invaze jinak?

V Moskvě žádné dělostřelecké granáty nevybuchují. Město neobklíčily žádné cizí jednotky. Každodenní zážitky Moskvanů nejsou ničím v porovnání s hrůzami na Ukrajině. Na první pohled život dokonce vypadá normálně: magistrála Sadovoje kolco je jako vždy ucpaná a z nedaleké stanice metra se hrnou davy lidí, popisuje moskevský korespondent zpravodajského serveru BBC Steve Rosenberg.

Rusko, ilustrační foto

Ve skutečnosti by se však v Rusku dalo jen máloco označit za normální. Vše normální skončilo 24. února, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil svým vojákům vpadnout na Ukrajinu v rámci své "speciální vojenské operace".

Zažil jsem komunistické Rusko. Žil jsem v postsovětském Rusku. A nyní se nejrozlehlejší země na světě znovu proměnila. Dovolte mi, abych vás vzal na prohlídku "Ruskem speciální vojenské operace".

Nasedám do auta a jedu do supermarketu. Ze zvyku zapínám rádio, naladěné na frekvenci 91.2 FM - kdysi na ní vysílalo rádio Echo Moskvy. Byla to jedna z mých nejoblíbenějších stanic, spolehlivý zdroj aktualit a informací. V posledních týdnech však byla všechna nezávislá média zablokována nebo zrušena. Na známé frekvenci teď vysílá státní stanice Sputnik, která podporuje ruskou ofenzivu na Ukrajině.

Projíždím kruhovou magistrálou a míjím divadlo, které na své fasádě vztyčilo obří latinské písmeno Z - symbol ruské vojenské operace. Další Z je před sídlem ruských drah. Předjíždím nákladní vůz, který má na boku samolepku Z. V uplynulých týdnech toto písmeno nasprejovali na vchodové dveře kritiků Kremlu.

Obchod v nákupním centru ani zdaleka nekvete. Spoustu prodejen - s mezinárodními značkami - zavřelo. Od útoku ruských sil na Ukrajinu pozastavily v Rusku činnost stovky zahraničních společností.

V supermarketu jsou plné regály. Zdá se, že nedostatek cukru v Rusku z minulého měsíce - důsledek panických nákupů - je zažehnán. Zmenšil se ale podle všeho sortiment a ceny za poslední dva měsíce vystřelily vzhůru.

Před nákupním centrem se dám do řeči s lékařkou Naděždou. "Ceny jsou tak vysoké, že se svým platem teď nevyjdu," říká mi. "Nejtěžší ze všeho je ale žít ve společnosti, která nechce znát pravdu o událostech na Ukrajině. Lidé se příliš zajímají o své starosti o splácení hypoték a dluhů. Nezajímají se o to, co se děje kolem nich. Ale já si myslím, že to, co se děje na Ukrajině, je strašné. Stydím se za to, že jsem Ruska," dodává Naděžda.

Pokračuji na moskevský strojírenský institut, kde jsem před třiceti lety učil angličtinu. Na začátku 90. let, po pádu komunismu, tu byli moji studenti plni naděje, že Rusko a Západ navážou trvalé přátelství a partnerství; že budoucnost bude ve znamení míru a prosperity. To nevyšlo.

"Všechny potíže překonáme. Po západu slunce vždycky přichází úsvit," říká student Denis. "Ale já naše vojáky podporuji. Jsou to naši vojáci. Jsem povinen podporovat svou zemi, ať se děje, co se děje," dodává.

Moji poslední zastávkou je ohromné válečné muzeum, které oslavuje vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce - slavné vítězství vykoupené nezměrnými lidskými ztrátami. Při takzvané Velké vlastenecké válce zahynulo přes 27 milionů sovětských občanů.

Mě ale znepokojuje, jak si "speciální vojenská operace" našla místo i v tomto muzeu a jak ji zde uctívají. Na webových stránkách muzea je slovo "muzeum" upraveno tak, aby místo odpovídajícího písmena v azbuce obsahovalo písmeno Z v latince. V místním obchůdku se suvenýry si můžete koupit hrnky s písmenem Z a placku s nápisem "Putin je můj preZident".

V muzeu se právě koná výstava o nacismu na Ukrajině. Pomáhá upevnit falešná tvrzení Kremlu, že ruská armáda osvobozuje Ukrajince od nacistů.

To je "Rusko speciální vojenské operace" - orwellovský, paralelní vesmír, kde je invaze osvobození, agrese sebeobrana a kritici zrádci.

Mám pocit, že Rusko, které jsem znal posledních 30 let, je pryč.

Témata: Rusko | EuroZprávy.cz

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Ukrajinští partyzáni zřejmě vyhodili do povětří ruský obrněný vlak

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska útočí podél celé linie střetu v…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

USA: Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad

18.05.2022 18:28 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od konce druhé světové války, myslí si…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

Rusko oznámilo vyhoštění desítek zahraničních diplomatů

18.05.2022 15:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních…

Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu

18.05.2022 14:52 Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal dnes u soudu v…

Rusko tvrdí, že se jim vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků z Azovstalu

18.05.2022 12:20 Od pondělí se vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků, kteří zůstávali v mariupolských železárnách a…

Lukašenko schválil možnost trestu smrti za pokus o terorismus

18.05.2022 10:51 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání…

Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, řekl…

18.05.2022 02:35 Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to…

83. den války: Ruské síly pokračují v útocích na východě Ukrajiny

17.05.2022 22:20 Aktualizováno Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Související:

Právě se děje

reklama