Vatikán nadále odmítá uznat Kosovo, Vučić děkoval papeži

Vatikán nadále nehodlá měnit své odmítavé stanovisko k uznání nezávislosti Kosova. Po svém dnešním setkání s papežem Františkem ve Vatikánu to podle webu srbské televize B92 uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

"Velmi si vážíme zásadního postoje Svatého stolce k otázce neuznání jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova a pochopení pro stanovisko Srbska založeného na respektování mezinárodního práva," prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić po rozhovoru s nejvyšším představitelem katolické církve.

Vatikán si nadále přeje rozhovory a mírové řešení mezi Srby a Albánci, dodal Vučić ke stanovisku vedení římskokatolické církve ke Kosovu. Situace kolem Kosova a postoj ohledně uznání či neuznání nezávislosti této bývalé srbské autonomní oblasti patřily vedle bilaterálních vztahů, evropské integrace Srbska a regionální a mezinárodní spolupráce k hlavním tématům jednání Vučiče ve Vatikánu.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Zásah aliance ukončil tažení srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře kosovskoalbánských separatistů, které se zvrhlo v masakry a etnickou čistku.

Mezi státy, jež nezávislost Kosova uznaly, je například vedle USA i většina zemí Evropské unie včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podpořily především Rusko a Čína. Kosovo ale neuznalo také pět zemí EU - Slovensko, Španělsko, Rumunsko, Řecko a Kypr.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

20.09.2019 15:03 Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových…

Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

20.09.2019 12:17 Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním…

Děda hodil dvouletého vnuka do pece. Tvrdil, že je ďábel

20.09.2019 10:19 Dědeček hodil svého dvouletého vnuka do rozpálené pece, protože v něm viděl ďábla. Děsivý případ se…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama