Vatikán nadále odmítá uznat Kosovo, Vučić děkoval papeži

Vatikán nadále nehodlá měnit své odmítavé stanovisko k uznání nezávislosti Kosova. Po svém dnešním setkání s papežem Františkem ve Vatikánu to podle webu srbské televize B92 uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Velmi si vážíme zásadního postoje Svatého stolce k otázce neuznání jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova a pochopení pro stanovisko Srbska založeného na respektování mezinárodního práva," prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić po rozhovoru s nejvyšším představitelem katolické církve.

Vatikán si nadále přeje rozhovory a mírové řešení mezi Srby a Albánci, dodal Vučić ke stanovisku vedení římskokatolické církve ke Kosovu. Situace kolem Kosova a postoj ohledně uznání či neuznání nezávislosti této bývalé srbské autonomní oblasti patřily vedle bilaterálních vztahů, evropské integrace Srbska a regionální a mezinárodní spolupráce k hlavním tématům jednání Vučiče ve Vatikánu.

Cа Његовом светошћу папом Франциском о билатералним односима, евроинтеграцијама Србије, регионалној и међународној сарадњи. https://t.co/GNlkv9EzAf

— Александар Вучић (@avucic) September 12, 2019

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Zásah aliance ukončil tažení srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře kosovskoalbánských separatistů, které se zvrhlo v masakry a etnickou čistku.

Mezi státy, jež nezávislost Kosova uznaly, je například vedle USA i většina zemí Evropské unie včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podpořily především Rusko a Čína. Kosovo ale neuznalo také pět zemí EU - Slovensko, Španělsko, Rumunsko, Řecko a Kypr.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) Papež František kosovo Srbsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Co bude s důchody? Pavel plánuje další jednání o důchodové reformě

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy