Ve Vatikánu začal proces kvůli zneužívání v místní semináři

Ve Vatikánu dnes začal soud se dvěma kněžími, z nichž jeden je podezřelý ze sexuálního zneužívání mladistvého seminaristy před několika lety a druhý z krytí trestného činu. Po přečtení obžaloby byl soud odročen na 27. října, informoval agentura APA.

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Jde o první soudní proces ve Vatikánu týkající se sexuálního zneužívání, jež se podle obžaloby stalo na území tohoto městského státu.

"Chceme dát obhajobě více prostoru na přípravu," zdůvodnil odročení soudce Giuseppe Pignatone.

Obžalovanými jsou devětadvacetiletý kněz Gabriele Martinelli, který podle vyšetřovatelů v letech 2007 a 2012 sexuálně zneužíval mladšího, nezletilého kolegu v semináři ve Vatikánu, a dvaasedmdesátiletý Enrico Radice, který tehdy seminář vedl, podle obžaloby skutky kryl a nesnažil se zabránit Martinelliho pozdějšímu vysvěcení na kněze. Ani jeden z obžalovaných se k obvinění veřejně nevyjádřili.

Dnešní jednání trvalo podle agentury Reuters asi osm minut. V obžalobě se mimo jiné uvádí, že Martinelli nutil seminaristu L.G. k sexuálním praktikám "na různých místech ve Vatikánu", uvedla agentura. Skutky se podle obžaloby staly mezi roky 2007 a 2012 v semináři Pia X. ve Vatikánu, v němž žijí adepti na kněze. Martinelli se měl činů dopouštět rovněž jako nezletilý, ale pokračoval v nich i zhruba rok jako 18letý. Zneužívání se mělo dít od doby, kdy bylo L.G. pouhých 13 let.

Případ začal vyšetřovat Vatikán v roce 2017 poté, co o něm napsal italský novinář Gianluigi Nuzzi v knize nazvané Peccato originale (Prvotní hřích). Nuzzzi čerpal z výpovědi seminaristy Kamila Jarzembowského, který byl spolubydlícím L.G. a který tvrdí, že na činy upozornil už v roce 2012 a posléze byl kvůli tomu ze semináře vyloučen.

Na vyšetření případu podle italských médií naléhal osobně papež František, který se k sexuálního zneužívání církvi postavil rázně už brzy po nástupu do úřadu. V roce 2014 přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí takového zneužívání a během svých zahraničních cest se obětem několikrát veřejně omluvil. Loni také papež vydal dekret, podle něhož musí kněží i řeholníci okamžitě hlásit představenému či přímo Vatikánu sexuální zneužívání i jeho krytí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama