Ve Vatikánu začíná sněm biskupů. Dojde k prolomení celibátu?

Ve Vatikánu dnes začíná biskupská synoda zaměřená na situaci katolické církve v oblasti Amazonie, během níž budou hodnostáři debatovat mimo jiné o ekologických otázkách, ale i o možnosti kněžského svěcení pro ženaté muže. Jihoameričtí biskupové mají rozhodnout, zda by připustili možnost, aby se v odlehlých oblastech mohli stát kněžími i muži s rodinami.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Vatikán už v červnu v pracovním dokumentu týkajícím se programu synody uvedl, že biskupové by se měli vyjádřit k "možnosti kněžského svěcení v nejodlehlejších oblastech regionu pro starší muže, nejlépe ctěné členy komunity domorodého původu, i když mají stálou rodinu".

Věřící v Amazonii se často musejí kvůli nedostatku kněží obejít bez zpovědi, bohoslužeb i svátostí dlouhé měsíce a svěcení ženatých mužů by mohlo situaci vylepšit.

Možnost prolomení pravidla kněžského celibátu, které nevylučuje ani papež František, ale v církvi vzbuzuje i obrovskou kritiku. Podle některých by se svěcení ženatých mužů mohlo stát precedentem a rozšířit se i mimo oblasti s nedostatkem kněží.

"Musíme přemýšlet nad tím, zda to, jak jsou v církvi začleněny kněžské úřady a jak se muži a ženy na činnosti církve podílejí, má zůstat neměnné, anebo jestli jsou změny potřeba," řekl agentuře AP peruánský biskup José Javier Travieso. Ten se stará o vikariát o rozloze Portugalska, kde o 140.000 věřících pečuje pouhých 14 kněží.

Kromě nedostatku duchovních se na sněmu bude hodně mluvit zejména o ochraně přírody, o rozsáhlých požárech amazonského pralesa a o domorodých komunitách. Synod biskupů z Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Guayany, Surinamu a Francouzské Guayany potrvá do 27. října.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské jaderné ponorky odpálily rakety. Všechny zasáhly cíl, hlásí…

17.10.2019 16:56 Jaderné ponorky ruské Severní a Tichooceánské flotily během cvičení strategických jaderných sil z…

Ukrajina doplatila na Porošenkovu čistku. Musí odškodnit vyhozené úředníky

17.10.2019 14:44 Evropský soud pro lidská práva dnes odsoudil Ukrajinu za lustrační zákon a následnou čistku mezi…

Mobil způsobuje homosexualitu? Rus si to rozmyslel, žalobu na Apple stáhl

17.10.2019 13:22 Moskvan, který požadoval od společnosti Apple milion rublů za to, že z něj prý udělala homosexuála,…

Vztah Rusů k Ukrajině? Došlo k zásadnímu obratu. Nový průzkum

17.10.2019 08:44 Po zvolení Volodymyra Zelenského do čela Ukrajiny a po zmírnění protiukrajinských výpadů v ruských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama