Ve Vatikánu začíná sněm biskupů. Dojde k prolomení celibátu?

Ve Vatikánu dnes začíná biskupská synoda zaměřená na situaci katolické církve v oblasti Amazonie, během níž budou hodnostáři debatovat mimo jiné o ekologických otázkách, ale i o možnosti kněžského svěcení pro ženaté muže. Jihoameričtí biskupové mají rozhodnout, zda by připustili možnost, aby se v odlehlých oblastech mohli stát kněžími i muži s rodinami.

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Vatikán už v červnu v pracovním dokumentu týkajícím se programu synody uvedl, že biskupové by se měli vyjádřit k "možnosti kněžského svěcení v nejodlehlejších oblastech regionu pro starší muže, nejlépe ctěné členy komunity domorodého původu, i když mají stálou rodinu".

Věřící v Amazonii se často musejí kvůli nedostatku kněží obejít bez zpovědi, bohoslužeb i svátostí dlouhé měsíce a svěcení ženatých mužů by mohlo situaci vylepšit.

Možnost prolomení pravidla kněžského celibátu, které nevylučuje ani papež František, ale v církvi vzbuzuje i obrovskou kritiku. Podle některých by se svěcení ženatých mužů mohlo stát precedentem a rozšířit se i mimo oblasti s nedostatkem kněží.

"Musíme přemýšlet nad tím, zda to, jak jsou v církvi začleněny kněžské úřady a jak se muži a ženy na činnosti církve podílejí, má zůstat neměnné, anebo jestli jsou změny potřeba," řekl agentuře AP peruánský biskup José Javier Travieso. Ten se stará o vikariát o rozloze Portugalska, kde o 140.000 věřících pečuje pouhých 14 kněží.

Kromě nedostatku duchovních se na sněmu bude hodně mluvit zejména o ochraně přírody, o rozsáhlých požárech amazonského pralesa a o domorodých komunitách. Synod biskupů z Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Guayany, Surinamu a Francouzské Guayany potrvá do 27. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina za den zaznamenala rekordních 3.833 případů koronaviru

26.09.2020 11:33 Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru, uvedla dnes agentura…

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama