Velitel ukrajinské armády vyloučil ofenzivu v Donbasu

Ukrajina vyloučila možnost velké vojenské ofenzivy proti proruským separatistům v Donbasu na východě země, kde se v posledních týdnech množí potyčky mezi znepřátelenými stranami. Současně stoupá napětí ve vztazích s Ruskem, které k hranicím s Ukrajinou přesunulo značné vojenské síly.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Podle Washingtonu jde o největší koncentraci ruských sil u ukrajinských hranic od jara 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že Spojené státy vyšlou do Černého moře dvě vojenské lodě. Torpédoborce Roosevelt a Donald Cook mají v těchto vodách operovat od 14. dubna do 4. května, oznámila turecká média s odvoláním na místní úřady, které podle konvence z Montreux vyrozuměly o chystaném proplutí amerických lodí Bosporem a Dardanelami další signatářské státy.

"Osvobození dočasně okupovaných území silou nevyhnutelně povede k zabití velkého počtu civilistů a ke ztrátám mezi vojáky, což je pro Ukrajinu nepřijatelné," uvedl v armádním komuniké velitel ukrajinských sil, generál Ruslan Chomčak podle agentury AFP.

Mluvčí Kremlu dnes podle ruských médií varoval Kyjev před velkými bojovými operacemi v Donbasu, protože Rusko by je vnímalo jako ohrožení své bezpečnosti a Moskva by mohla podniknout kroky, aby zabránila "lidské katastrofě". O den dříve zástupce šéfa prezidentské kanceláře Dmitrij Kozak nevyloučil, že v případě války by Rusko bránilo své občany v Donbasu, připomněl list Kommersant.

"Situace na frontové linii na Ukrajině je mimořádně nestabilní. Dynamika vývoje této situace a dynamika chování ukrajinské strany vytváří nebezpečí, že znovu propuknou rozsáhlé boje," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Pokud u našich hranic znovu vzplane občanská válka a bojové operace v plném rozsahu, bude to představovat hrozbu pro bezpečnost Ruské federace," dodal. Rusko by podle něj nemohlo zůstat stranou, kdyby hrozila "lidská katastrofa" podobná srebrenickému masakru za občanské války v bývalé Jugoslávii.

Ruská vojenská doktrína umožňuje zásah na ochranu ruských občanů v zahraničí. Moskva uděluje ruské občanství rusky mluvícím obyvatelům východní Ukrajiny od roku 2019, a to navzdory mezinárodním protestům. Ruské občanství tak dostalo více než 400.000 lidí, připomněla agentura DPA.

Generálplukovník Chomčak podle listu Ukrajinska pravda odmítl ruská tvrzení, že se Ukrajina připravuje k útoku na Donbas, podle něj jde o cílevědomou dezinformační kampaň s cílem diskreditovat Ukrajinu na mezinárodní scéně, vyvolat paniku mezi obyvateli "dočasně okupovaných území" a přispět k prosazení geopolitických zájmů Kremlu. Ukrajinské vedení ale pokládá politické a diplomatické urovnání "mezinárodního konfliktu" v Donbasu za prioritní.

Kyjev označuje Rusko od anexe Krymu a propuknutí konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu za "agresora" a území, nad kterými ztratil kontrolu, za "dočasně okupovaná". Moskva nadále popírá přímé zapojení do konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 mrtvých a statisíce uprchlíků, a tvrdí, že separatistům poskytuje jen humanitární pomoc a politickou podporu, přestože ukrajinská armáda v Donbasu ukořistila zbraně vyráběné v Rusku a v ruských médiích se objevily zprávy o ruských vojácích zabitých na Ukrajině.

Napětí v Donbasu stoupá v posledních týdnech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno označil vstup Ukrajiny do NATO za jedinou cestu k ukončení války. Moskva zareagovala nevraživě a varovala, že vstup do NATO je pro miliony obyvatel východu Ukrajiny "hluboce nepřijatelný".

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Související:

Právě se děje