Velká Británie eviduje dalších 135 obětí koronaviru, zemřel i novorozenec

V Británii se za poslední den zvýšila bilance úmrtí pacientů s koronavirem o 135, a celkem tak v zemi od začátku epidemie zemřelo 42.288 nakažených lidí. S odkazem na oficiální statistiku vlády o tom informovala agentura Reuters. Vláda také oznámila, že navzdory všem starším prohlášením končí s vývojem vlastní aplikace, která by pomohla s vyhledáváním kontaktů nakažených osob.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet úmrtí je dnes nižší, než po dva předchozí dny. Ve středu registrovaly úřady 184 mrtvých a v úterý 233, v pondělí ale bylo obětí pouze 38 a v neděli ještě o dvě méně. Mezi novými oběťmi nemoci covid-19 je i třináct dní starý novorozenec. Počet nakažených se zvýšil o 1218 a překonal hranici 300.000.

V počtu úmrtí lidí s covidem-19 je Británie třetí na světě po Spojených státech a Brazílii, v počtu dosud potvrzených případů nákazy je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá.

Británie v posledních týdnech postupně uvolňuje některá opatření přijatá v rámci boje proti šíření viru. Po třech měsících se například v pondělí v Anglii mohly znovu otevřít obchody. Lidé mohou rovněž opět navštěvovat zoologické zahrady, safari parky či autokina. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes oznámila, že obchody ve Skotsku se otevřou 29. června, od pondělka bude povinné nošení roušek v hromadné dopravě.

Velkým rozčarováním je podle britských médií názorový obrat kabinetu, který dnes oznámil, že hodlá upustit od vývoje vlastní trasovací aplikace, jež měla významně pomoci s vyhledáváním osob, u nichž existuje riziko nákazy. Aplikace byla několik týdnů testována na ostrově Wight, ukázalo se však, že nefunguje na chytrých telefonech od Apple.

Šéfka systému trasování pohybu infikovaných osob Dido Hardingová dnes uvedla, že země nyní bude na vývoji aplikace spolupracovat se společnostmi Google a Apple, což ale podle serveru BBC znamená, že technologie nebude připravená k provozu dříve než na podzim. Původně přitom premiér Boris Johnson sliboval, že nová "prvotřídní" aplikace bude k dispozici nejpozději začátkem června.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes na tiskové konferenci zpochybnil, že by aplikace byla pro systém vyhledávání kontaktů nakažených podstatná, podle něj jde jen o "důležitý doplněk". V Británii od konce května funguje monitorování kontaktů infikovaných pomocí telefonického oslovování pozitivně otestovaných lidí. Podle posledních údajů desítky tisíc nově najatých pracovníků oslovily za uplynulé dva týdny 85.000 nakažených, čtvrtinu osob s potvrzenou nákazou koronavirem ale kontaktovat nedokázali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

12.07.2020 11:40 Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se…

Rusko má přes 727 tisíc nakažených, koronaviru podlehlo dalších 130 lidí

12.07.2020 11:20 Rusko dnes oznámilo 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy