Velká Británie hlásí dalších 15 650 nakažených koronavirem

V Británii se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 15.650 dalších lidí. Zemřelo 136 pacientů, u nichž byl virus potvrzen v minulých 28 hodinách. Oznámila to dnes britská vláda. Co do počtu nakažených i mrtvých jde o pokles, protože v předchozím dni měla Británie 18.980 nových případů a 138 úmrtí.

Londýn, Tower Bridge
doporučujeme

Celkově se v zemi nakazilo přes 676.000 lidí a zemřelo více než 43.300. Celosvětově podle statistiky agentury AFP s covidem-19 zemřelo už přes 1,1 milionu lidí; nakažených je přes 39 milionů obyvatel planety.

Premiér Boris Johnson dnes řekl, že nepodpoří celostátní uzávěru a že se dá ze současného vývoje šíření koronaviru soudit, že za dva týdny bude na jednotkách intenzivní péče více pacientů, než tomu bylo v první vlně epidemie. Prohlásil také, že zakročí v případě Manchesteru, pokud tamní představitelé nevyhlásí vyšší stupeň pohotovosti. Starosta Andy Burnham to odmítl udělat, dokud vláda nezvýší finanční podporu pro zimní období.

"Pokud se nedohodneme, budu muset intervenovat k ochraně manchesterských nemocnic a zdraví obyvatel. Naše snahy by ale byly o mnoho účinnější, kdybychom spolupracovali," řekl Johnson na tiskové konferenci. Manchester vykazuje rychlý růst nakažených - na 100.000 obyvatel je to asi 500 lidí, tedy až pětkrát víc než v Londýně.

Británie zavádí omezení lokálně podle vývoje nákazy v jednotlivých místech. Od soboty zpřísňuje nařízení Londýn, který se zařadí do prostředního ze tří stupňů systému varování. Ve vnitřních prostorách se nebudou moci scházet členové více domácností a schůzky budou zakázány i v hospodách a restauracích.

Johnson se zmínil také o vývoji rychlejších testů na covid-19. Podle něj jsou některé z nich velmi účinné, ale nějakou dobu potrvá, než budou uvedeny na trh.

Nová omezení na zastavení epidemie zvažuje irská vláda. Její předseda Micheál Martin to řekl v reakci na výzvu odborníků k celonárodní uzávěře. Vláda podobný požadavek před 11 dny zamítla.

Šéf irské zdravotní služby Tony Holohan vládu dopisem nyní znovu vyzval, aby vyhlásila pátý, nejvyšší stupeň omezení na šest týdnů. "Zvažujeme to, situace je velmi vážná," řekl dnes novinářům Martin. Ministři mají na toto téma jednat v sobotu.

Vláda už vyhlásila 4. stupeň opatření ve třech oblastech u hranice se Severním Irskem, které je covidem-19 velmi zasaženo. Ve zbylých 23 oblastech zůstal v platnosti 3. stupeň. Zhruba šestimilionové Irsko má přes 46.400 potvrzených případů koronaviru a s covidem-19 tam zemřelo 1838 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama