Odveta Ruska. Budou vyhoštění dva zaměstnanci české ambasády

Rusko dnes označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Podle prohlášení ministerstva zahraničí jde o odpověď za "provokační akci oficiální Prahy". Diplomaté by měli Rusko opustit i s rodinami nejpozději 17. června. Jejich vypovězení je reakcí Moskvy na vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z ČR. Mluvčí Kremlu k tomu řekl, že Moskva takové jednání nebude tolerovat, i když má zájem o udržování dobrých vztahů s Českem.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Velvyslance České republiky v Moskvě Vítězslava Pivoňku o odvetném kroku informovalo ruské ministerstvo zahraničí, kam byl z tohoto důvodu dnes předvolán. Diplomat podle agentur řekl, že se kromě uvedeného důvodu hovořilo i o konzultacích o vztazích obou zemí, které se mohou uskutečnit za několik týdnů. Agentura TASS napsala, že tématem má být i spor kolem sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze.

Ruské ministerstvo zahraničí k předvolání Pivoňky vydalo důrazně formulované prohlášení, v němž oznámilo, že "na základě reciprocity a článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích" označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby.

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva dala hned najevo, že hodlá reagovat stejným odvetným opatřením.

"Velvyslanci bylo řečeno, že opatření je zrcadlovou reakcí na provokativní akci oficiální Prahy, která byla podniknuta bez jakéhokoli důvodu, což přiznávají samy české úřady," citovala z prohlášení agentura Interfax.

Oznámení o rozhodnutí premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka o vyhoštění dvou diplomatů "jen potvrzuje, že linie zaměřená na zhoršení vztahů s Ruskem byla povýšena na úroveň státní politiky. Takový vývoj událostí budeme brát v úvahu v celkovém kontextu našich vztahů s Českou republikou", uvádí se rovněž v prohlášení.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov k uvedenému diplomatickému incidentu dnes podle agentur řekl, že Rusko má nadále "zájem o udržování dobrých, partnerských a vzájemně výhodných vztahů s ČR". "Samozřejmě nemůžeme zůstat lhostejní a tolerantní vůči nepřívětivým projevům ze strany Prahy," uvedl mluvčí.

Česká republika v pátek 7. června oznámila vyhoštění dvou pracovníků ruského kulturního střediska v Praze - Andreje Končakova, který středisko vedl a současně plnil roli vedoucího představitele vládní organizace Rossotrudničestvo v Česku, a Igora Rybakova.

Koncem dubna unikla tajná informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s ricinem. Jed měl být údajně určen českým politikům spojeným s odstraněním sochy maršála Ivana Koněva a přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze k uctění památky zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

15.07.2020 18:55 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté,…

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

15.07.2020 18:32 Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Útočník pobodal na jihu Norska tři ženy, jedna zemřela

15.07.2020 16:44 Muž na jihu Norska pobodal v noci na dnešek tři ženy a jednu z nich zabil. Podle agentury AP to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama