Vláda: Při nedělních protestech v Minsku policie zatkla 633 lidí

V Bělorusku při nedělním protestu proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi policie zatkla 633 lidí. Oznámilo to dnes běloruské ministerstvo vnitra, podle nějž byli tito lidé předvedeni k výslechu za porušení zákona o shromažďování. Běloruský server tut.by s odvoláním na svědky dnes oznámil zadržení členky vedení opoziční koordinační rady Maryje Kalesnikavové.

Bělorusové v neděli opět vyšli do ulic Minsku.
doporučujeme

Bělorusové protestují od srpnových prezidentských voleb, po nichž úřady prohlásily za vítěze Lukašenka. Opozice výsledek považuje za zmanipulovaný, prezident však podvody odmítá. V neděli se konal mohutný protest v Minsku a dalších městech a policie v hlavním městě zatýkala a blokovala centrum města.

"Včera (v neděli) bylo předvedeno k výslechu 633 lidí za porušení zákona o účasti na masovém shromáždění," oznámilo dnes k nedělním událostem ministerstvo vnitra. Ze zatčených zůstává ve vazbě i dnes 363 lidí, jejichž případy bude řešit soud.

Podle agentur pochodovalo Minskem v neděli až 100.000 lidí a počet zatčených byl největší od začátku protestů. Na záběrech z nedělního dění bylo vidět muže v kuklách a civilu ozbrojené obušky a pronásledující demonstranty v centru města, informovala agentura AFP. Větší protesty se konaly i v Grodnu nebo Brestu.

AFP píše, že Lukašenko, který je u moci 26 let, nejeví ochotu k dialogu a usiluje o podporu Moskvy. Úřady minulý týden znásobily zatýkání v reakci na mobilizaci studentů. Nejprudší střety se odehrály bezprostředně po volbách, jež se konaly 9. srpna. O život přišli tři lidé, několik desítek lidí bylo zraněno a od té doby k výslechu předvedeno na 7000 lidí.

Server tut.by s odvoláním na svědka napsal, že dnes neznámí lidé zadrželi v minském centru Kalesnikavovou, odvezli ji v dodávce pryč a že Kalesnikavová nezvedá telefon. Spolupracovníci této opoziční vůdkyně podle agentury Reuters zprávu ověřují. Stejně tak i běloruská policie původně oznámila, že ověřuje informaci, že byla Kalesnikavová unesena, uvedla agentura RIA Novosti.

Interfax později uvedl, že běloruská policie zatčení Kalesnikavové popřela. Její spolupracovníci z opoziční koordinační rady však podle Interfaxu oznámili, že se nemohou spojit nejen s touto političkou, ale také s dalšími dvěma členy rady. "Kde jsou a co s nimi je, není známo," citoval Interfax člena vedení rady Pavla Latuška.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ruském městě zmizelo při sáňkování dítě, našlo se v kanalizaci

18.01.2021 07:54 Ruská prokuratura začala vyšetřovat okolnosti, za kterých ve městě Južno-Sachalinsku na ostrově…

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Navalnyj byl po příletu do Moskvy zatčen. Česko, EU i AI žádají propuštění

17.01.2021 21:36 Aktualizováno Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl dnes zatčen krátce po svém přistání v Moskvě. Informaci…

Navalnyj dnes odletěl z Berlína do Moskvy, kde mu hrozí zatčení

17.01.2021 15:48 Letadlo s ruským opozičním předákem Alexejem Navalnym odletělo z berlínského letiště. Navalnyj se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama